Pojawił się ciekawy pomysł Konferencji Episkopatu Polski, która postanowiła zorganizować akcję modlitewną „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”. Jej realizację zleciła Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Stowarzyszeniu Absolwentów „Dzieło”.
iskra rusza w Polskę
Jak mówi prezes fundacji, ks. Jan Drob, akcja ta została podjęta w związku z zadaniem do „rozniecania iskry Bożej łaski” i „przekazywania światu ognia miłosierdzia”, do czego wezwał Jan Paweł II podczas konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sierpniu 2002 roku. „Było to bezpośrednim nawiązaniem do słów, które Jezus skierował do św. Faustyny Kowalskiej: «[Z Polski] wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje» czy «W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! (…) Bądźcie świadkami miłosierdzia!»” – przypomina ks. Jan Drob.
W niedzielę 30 marca kard. Dziwisz przekazał ten właśnie ogień delegacjom ze wszystkich polskich diecezji. W trakcie uroczystej Mszy św. w krakowskich Łagiewnikach „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia” otrzymali również prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji kościelnych, państwowych i społecznych, m.in. straży pożarnej, policji, służby więziennej, Caritas Polska, zakonów, organizacji harcerskich i mediów. Z kolei 13 kwietnia w Niedzielę Palmową, podczas diecezjalnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, biskupi przekażą iskrę delegacjom młodzieży z poszczególnych parafii oraz reprezentantom władz samorządowych i instytucji społecznych, jak szpitale, hospicja, domy dziecka, domy pomocy społecznej i więzienia.
pod górkę, ale do przodu
Przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II rozpoczęły się w krakowskiej wspólnocie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” już na początku marca. Powstawały pomysły i plany, jak promować „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia”, oraz prośby, podziękowania i postanowienia Polaków względem papieża. Dzisiaj media są głównym nośnikiem informacji, dlatego postanowiono nakręcić spoty reklamowe. Mimo napotkanych przeszkód Pan Bóg czuwał nad organizatorami! W ostatniej chwili dzięki uprzejmości Radia Spektrum zostało udostępnione studio i znaleziony realizator dźwięku – Rafał Podraza. Pochodnie, które służyły jako rekwizyty, wypożyczono za zgodą Centrum Jana Pawła II. Zaprzyjaźnione studio filmowe Blink Film zgodziło się pomóc w kręceniu spotu reklamującego „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia”. Krakowska wspólnota poprosiła, żeby przedstawiciele z wszystkich miast pozostałych wspólnot Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nagrali dosłownie trzysekundowy materiał filmowy, w którym stoją w centralnym, rozpoznawalnym dla swojego miasta miejscu z lampionem czy też świeczką. To będzie symbol, że „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia” obejmuje całą Polskę. Jak mówi Joanna Soboń, starosta krakowskiej wspólnoty stypendystów: „Jesteśmy przekonani, że im więcej trudu napotykasz na swojej drodze podczas realizacji jakiegoś zadania, to tym bardziej powinieneś się starać i nigdy się nie poddawać, bo właśnie wtedy najbardziej możesz odczuć nieustającą miłość Chrystusa”. I dodaje świadectwo o swoim związku z polskim papieżem: „Jan Paweł II zaszczepił w moim sercu pragnienie bycia człowiekiem modlitwy. Podziwiam go za to, że modlił się w każdym czasie! Modlitwa wypełniała jego dzień i całe życie. Kochał każdego człowieka, nad każdym się pochylał i zatrzymywał. Dziękuję mu za to, że uczy mnie miłości do drugiego człowieka. Był osobą o nieprzeciętnej mądrości, zachęca mnie to do zgłębiania wiedzy, do ciągłego poznawania i odkrywania świata. Jestem dumna, że mogłam śledzić pontyfikat największego Polaka” – podkreśla Joasia.
W dniu kanonizacji Jana Pawła II, czyli 27 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, iskra powędruje bezpośrednio do wiernych. Odbiorą ją oni w swoich parafiach z wykorzystaniem wspomnianych lampionów, świec lub paschalików i zaniosą do swoich rodzin. W ten sposób każda osoba będzie mogła doświadczyć blasku Bożego miłosierdzia.
Święta s. Faustyna tak pisała o iskrze: „Gdy się modliłam za Polskę, usłyszałam te słowa: «Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje»” (Dz. 1732). A Jan Paweł II w czasie homilii wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku podczas konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podkreślił: „Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy”. Z tych słów Jana Pawła II wynika wielkie zadanie.
kierunek → świętość
A kim dla stypendystów był Jan Paweł II i jaki jest jego ślad w ich życiu? Kamil Chrustek, krakowski stypendysta Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, tak mówi o swoim duchowym związku z Karolem Wojtyłą: „Jan Paweł II jest dla mnie przede wszystkim wzorem pokory i tego, jak wybaczać bliźnim. Dzięki niemu dostrzegamy, jak wielką wartością są miłość, rodzina oraz wiara. Jego słowa motywują w dążeniu do doskonałości i pozwalają zaufać Bogu. Dzięki fundacji mam okazję, m.in. w trakcie przygotowań takich akcji jak „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”, na własne oczy zobaczyć urzeczywistnianie się jego słów. Stypendyści swoim życiem świadczą o nauczaniu papieża. Każdy z nich z osobna jest niezwykle wartościową osobą. Dzięki nim kształtuję swoją wiarę i charakter, a także mam pewność, że zawsze mogę na nich liczyć”.
Z kolei Marta Winiarczyk (lubelska studentka pedagogiki specjalnej pochodząca z diecezji gorzowskiej) dodaje, że ważne dla niej stały się obozy, będące jednocześnie obowiązkiem w ramach formacji stypendystów oraz czasem odpoczynku i poznania poszczególnych treści papieskich wskazówek na ziemskiej drodze życia. „Obozy pozwalają mi poszerzyć wiedzę na temat nauczania Jana Pawła II i wskazują, jak mogę wcielić je w życie” – mówi Marta.
Mariola Bojanek – stypendystka z diecezji lubelskiej studiująca geodezję i kartografię na Politechnice Warszawskiej, a obecnie przebywająca na Erasmusie w Madrycie – zaznacza zaś, że uświadomiła sobie, czym jest świętość, dzięki postawie życia Jana Pawła II. I ta postawa tkwi w niej bardzo mocno, chce w swoim życiu starać się o dążenie do świętości, która jest patrzeniem na drugiego człowieka sercem pełnym miłości, to ogromna chęć, potrzeba i próba pójścia w pełni za Chrystusem. I jak mówi: „To pragnienie serca wypełnia się w realizowaniu nauki Chrystusa. Świętość to postawa, która wymaga ogromnej odwagi, samozaparcia i pomocy Ducha Świętego. Świętość to ukryte pragnienie, które każdy z nas nosi w swoim sercu”.
Księdza Rafała Marciaka, opiekuna krakowskiej wspólnoty stypendystów, posługującego w sanktuarium bł. Jana Pawła II, cieszy fakt, że wielu ludzi włączyło się we współpracę przy tym dziele. A jego związki z Janem Pawłem II? „Miałem okazję być z nim w asyście przy liturgii. I to było niezwykłe doświadczenie, bo jemu właśnie zawdzięczam moje kapłańskie powołanie. A w indywidualnych spotkaniach z nim bardzo zaskakujące było ciepło. Ciepło, które przenikało serce, i to zainteresowanie drugim człowiekiem. Jan Paweł II zawsze chciał być blisko każdego człowieka. Już w jego oczach widać było głębię człowieczeństwa” – wspomina ks. Rafał.
Oby w nas pozostało pragnienie widzenia w każdym człowieku Chrystusa.