Wyznanie grzechów

Wyznanie grzechów może nastąpić dopiero po spełnieniu trzech pierwszych warunków dobrej spowiedzi: rachunku sumienia, żalu za grzechy i postanowienia poprawy. Dlatego nie można przychodzić do kościoła dopiero w ostatniej chwili, „łapać” spowiednika, dopóki siedzi w konfesjonale. Najlepiej zacząć rachunek sumienia już w domu. Dłuższa modlitwa, cisza, spokój to najlepszy klimat przygotowujący do spowiedzi. A potem w kościele spojrzenie na krzyż, na tabernakulum – na miejsca, w których widzimy miłosiernego Zbawiciela. On nam nie poskąpi swej łaski.

                  

Gdy idę do konfesjonału, do kapłana, nie idę do człowieka, lecz do samego Boga, który przyoblekł ludzką postać. Idę do majestatu Bożego, który tak bardzo obraziłem, idę do sprawiedliwego Sędziego, przed którym stanę w godzinę śmierci i na Sądzie Ostatecznym. Nic przed Nim nie da się zataić. Ale równocześnie idę do miłosiernego Boga, który zstąpił na ziemię, by wziąć na siebie ludzki grzech i umrzeć za nas na krzyżu. Spowiadając się, musimy być pełni bojaźni Bożej, bo stoimy przed sprawiedliwym Sędzią, który za dobre wynagradza, a za złe karze. Stoimy równocześnie przed Tym, który nawet łotra rozgrzeszył po jego dobrej spowiedzi.

Znamy formułę rozpoczęcia spowiedzi świętej. Ważne, aby powiedzieć, kiedy była ostatnia spowiedź i kim się jest: dzieckiem, młodzieńcem, matką, ojcem… Wyliczamy najpierw wszystkie grzechy ciężkie, ich liczbę i okoliczności. Na przykład ile razy opuściłem mszę świętą, ile razy się upiłem, ile razy popełniłem grzech nieczysty i z kim. Grzechy muszą być odpuszczone w tej liczbie, w jakiej zostały popełnione, dlatego nie mogą być wymienione w liczbie pojedynczej. Nie czekajmy, aż kapłan zacznie z nas wydobywać szczegóły.

Skoro nie wstydziłem się grzeszyć, niech też nie wstydzę się wyznać swoich win. To prawda, że wyznawanie grzechów jest upokarzające, rani naszą miłość własną i zawstydza. Na tym właśnie polega lecznicza moc sakramentu pokuty. Chirurg, przeprowadzając operację, rani ciało pacjenta, a lekarz przepisujący lekarstwa zdaje sobie sprawę z tego, że są one niesmaczne. Czego jednakże nie robi się dla zdrowego ciała. Tym bardziej powinniśmy przyjąć to zawstydzenie, gdy chodzi o uleczenie duszy, która ma żyć wiecznie.

Jakże słodkie jest to lekarstwo, z jak wielkim uczuciem ulgi wstajemy od kratek konfesjonału, jak chciałoby się nam tańczyć i śpiewać, ponieważ znów jesteśmy dziećmi Bożymi, przeznaczonymi do radości wiecznej. Całą wieczność będziemy Bogu dziękować za łaskę sakramentu, który nas pojednał z Nim i z ludźmi, który nam otworzył bramy raju, który nas, grzeszników, uczynił świętymi.

Avatar

Author: ks. Franciszek Grudniok

Share This Post On

1 Comment

  1. Avatar

    Franciszek Grutniok proszę pana, co mówi Biblia na temat wyznania grzechów? Wierny jest Bóg i odpuści nam wszelkie nieprawość. Proszę wykazać w Biblii ze mamy iść do spowiednika, proszę wykazać w Biblii gdzie pisze slowo konfesjonał, lub tabernakulum? Proszę Boga nie zamykać w jakieś skrzynce Bóg żyje i jest wśród nas. Jezus Chrystus powiedział do takich ludzi jak Pan. Sami nie wchodzicie a komuś nie dacie. Proszę czytać Biblię którą napisał Bóg a nie człowiek. A prawda którą pan odnajdzie wyzwoli. Będzie pan wolny od klamstw. Przyjdzie czas że kiedyś Bóg to panu wytonie, i może to źle skończyć dla pańskiej duszy. Pozdrawiam i życzę Bojaźni Bożej. Karol Piotrowski prezbiter zboru EKCh.

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.