Teobańkologia

Bańki mydlane jako narzędzie ewangelizacyjne. Brzmi banalnie? Ależ skąd! Ksiądz Teodor Sawielewicz połączył swoje zdolności do tworzenia „bańkowych cudeniek” z kapłańską posługą.

zaczęło się od… mycia naczyń

Ksiądz Teodor, kapłan archidiecezji wrocławskiej, to właściwie jedyny kapłan w Polsce, który w bardzo profesjonalny sposób zajmuje się głoszeniem Ewangelii poprzez efektywne tworzenie baniek mydlanych przy użyciu szerokiego wachlarza sztuczek, np. bańki w bańce, bańki z rąk, tornado w bańce mydlanej, bańki z dymem… Kilka z jego pokazów można znaleźć w Internecie, np. na kanale YouTube.

Ksiądz Teodor zafascynował się bańkami mydlanymi jeszcze przed wstąpieniem do seminarium. Zaczął zgłębiać swoją wiedzę w Internecie poprzez szukanie filmików z różnego rodzaju sztuczkami i próbował owe triki odtwarzać. Początkowo – jeszcze jako kleryk –organizował pokazy dla różnych osób, np. na obozach wakacyjnych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (której przez wiele lat był stypendystą) czy podczas uroczystości związanych z obchodami corocznego Dnia Papieskiego.

Jak wspomina pochodzący z Platerówki ks. Teodor: „W mojej bańkowej pasji chodzi przede wszystkim o głoszenie Jezusa. I jest to możliwe w różnoraki sposób. Byłem np. zaproszony do szkoły, aby prowadzić rekolekcje z bańkami mydlanymi. Bańki przyciągają uwagę i wprowadzają dobry klimat, potrzebny do głoszenia Ewangelii”. Widać więc, że kreatywność ks. Teodora ma chrześcijańskie przesłanie: bańki mogą posłużyć do zobrazowania prawd wiary i przywołać skojarzenia stymulujące wyobraźnię.

profile internetowe

Kontynuacją owych spotkań w „realu” stało się utworzenie w maju 2017 roku przez ks. Teodora profili na Facebooku i YouTubie pod hasłem: „Teobańkologia”. Ich autor podkreślił: „Wirtualna ewangelizacja to dodatek do głównego nurtu duszpasterskiego w realnym świecie, ale zarazem bardzo go wspomaga, o ile się ją dobrze prowadzi”. Takie internetowe spotkania są także okazją do zadawania pytań o Boga i wiarę, co jest możliwe podczas specjalnych transmisji prowadzonych przez wrocławskiego kapłana na Facebooku na żywo. Już kilkadziesiąt tysięcy ludzi zainteresowało się taką inicjatywą.

Pytania do wikariusza parafii św. Jana Apostoła w Oleśnicy kierują głównie młodzi ludzie, którzy czują głód poznania wielkiej miłości Boga. Jak mówi ks. Teodor: „Być może młodzi ludzie nie zawsze w rzeczywistości mają odwagę postawić takie czy inne pytanie. Jakiekolwiek by ono było, staram się kierować uwagę na to, że wszystko sprowadza się do tego, że Bóg nas kocha”. Prowadził już wspólne „lajwy” m.in. z Marcinem Zielińskim, ks. Jakubem Bartczakiem, Mikołajem Kapustą i innymi.

nowe „odsłony” internetowe

Profil teobańkologii został 27 maja 2018 roku aktywowany na serwisie patronite (patronite.pl/teobankologia), gdyż ambicje i plany ks. Teodora wykraczają daleko poza jego budżet. Ma już kilkunastu współpracowników. Poza tym wszyscy są zaproszeni do spotykania się na cotygodniowej modlitwie medytacyjno-wstawienniczej live na Facebooku. Zazwyczaj w środy o 20.30. Każdy, kto ma takie życzenie, może złożyć swoją intencję w skrzynce intencji, która będzie omodlona podczas transmisji na żywo.

Dorota Mazur

Author: Dorota Mazur

Teolog, dziennikarz i historyk Kościoła, a obecnie doktorantka z zakresu biblistyki UPJPII. Największą jej pasją jest muzyka. Autorka ponad 300 artykułów m.in. na łamach dwumiesięcznika „Czas Serca”. Związana niegdyś z Ruchem Światło-Życie, a w czasach studiów z Dominikańskim Duszpasterstwem Akademickim „Beczka”. Stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, współzałożycielka Stowarzyszenia Absolwentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia „Dzieło”.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.