Tańcem o tym, co wieczne

Mówią, że taniec łagodzi obyczaje; że jest nieograniczonym i niezastąpionym źródłem ludzkiej ekspresji; że w tańcu wyzwala się w człowieku coś jakby podniośle ostatecznego; że ocieramy się tu o pewien rodzaj transcendencji. Opinie takie można usłyszeć zarówno od tańczących, jak i od obserwatorów. W tańcu jest po prostu coś nieoczekiwanie wyzwalającego i to pociąga.

 

przywrócić sztukę Bogu

Niemożliwe zatem wydaje się, aby w tańcu – właśnie takim, jaki on jest, i w tym, co on wywołuje – Bóg nie maczał swoich palców. Bez względu na nazewnictwo, wyznanie albo i brak wiary coś w tym jest, coś więcej niż tylko wrażenie estetyczne, coś, co odsyła znacznie głębiej i dalej. Może dlatego mówią też, że tańcząc, żyje się bardziej.

Nie później niż w 1986 roku Bóg poruszył serce zawodowej tancerki baletowej ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Kathy Thibodeaux pragnieniem przywrócenia sztuki we współczesnym Kościele. Sztuki jako narzędzia o niezwykłym potencjale ewangelizacyjnym, które inspirowane właściwą motywacją jest w stanie nawrócić do Pana i przemienić życie wielu ludzi. Niespełna cztery lata wcześniej Kathy zdobyła srebrny medal w prestiżowych II Amerykańskich Międzynarodowych Zawodach Baletowych, a później w Jackson nad Missisipi założyła Ballet Magnificat! oraz Akademię Sztuki Ballet Magnificat, by służyć Bogu tańcem na pełen etat.

dotrzeć do spragnionych Dobrej Nowiny

Już od prawie 30 lat zawodowi tancerze i nauczyciele z całego świata dzielą wizję Kathy Thibodeaux, aby na powrót całemu światu głosić Ewangelię poprzez taniec. Każdego roku grupa baletowa wystawia ponad 200 spektakli teatralno-muzycznych zarówno w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jak i w Europie, Azji, Ameryce Południowej, a w ubiegłym roku również w Afryce. Ich występy zobaczyło już ponad 12 milionów ludzi. Na „wysublimowane piękno, najwyższy profesjonalizm” (jak napisał o nich amerykański „Dallas Morning News”) składa się innowatorska mozaika styli tanecznych – od klasycznego, przez jive’a, aż po inspiracje motywami celtyckimi i żydowskimi.

W repertuarze Ballet Magnificat! znajdują się poruszające interpretacje, m.in. przypowieści o synu marnotrawnym Prodigal’s Journey oraz powieści Corrie ten Boom Hidden place (Bezpieczna kryjówka) opowiadającej historię rodziny holenderskich chrześcijan ukrywających Żydów podczas II wojny światowej. Te właśnie spektakle miała niezwykłą sposobność oglądać polska publiczność w przeciągu ostatnich kilku lat w miastach takich jak: Kraków, Chrzanów, Jaworzno, Wodzisław Śląski. Wrażenia z widowiska były nie do opisania, wielu ludzi wzruszyło się do łez, nie licząc tych, którzy dzięki przedstawieniu zapragnęli powrócić do Boga. Szczególnie poruszające były rozmowy, które jeszcze długo po spektaklach toczyły się pomiędzy publicznością a występującymi.

dotknąć nieba

Ballet Magnificat! przylatuje do Polski od trzech lat na zaproszenie Stowarzyszenia „Do Źródła”. W maju tego roku wystąpi w Krakowie, Chrzanowie, Rybniku, Toruniu oraz Raciborzu. Wiadomo, że oprócz spektaklu Syn Marnotrawny, który wystawiali w poprzednich latach, zaprezentują również nowy – Deliver us! (Wybaw nas!), który będzie teatralno-taneczną interpretacją opowieści o Mojżeszu oraz wyjściu Izraelitów z Egiptu. Jednak artyści nie będą jedynie opowiadać w nowatorski sposób dobrze już znanej historii, ale chcą ją dopowiedzieć poprzez wprowadzenie dialogu pomiędzy czasem Starego Przymierza a czasem Nowego Przymierza. Wyjście z Egiptu połączone zostanie z nieodzownym udaniem się pod krzyż Jezusa jako Tego, w którym dokonuje się pełnia wyzwolenia.

W tym roku Ballet Magnificat! będzie również specjalnym gościem organizowanej w Chrzanowie przez Stowarzyszenie „Do Źródła” ekumenicznej konferencji „Nabierz Ducha”, w czasie której artyści usłużą zapomnianym w polskim kościele darem tańca dla Boga oraz podzielą się niezwykłymi historiami, które przeżyli, od lat występując na całym świecie.

Taniec jest cierpliwy, niczego nie narzuca. Zapewnia wejście w przestrzeń przeżycia, ale tylko od widza zależy, jaką pracę to przeżycie w nim wykona. Tu jest podobnie. Chodzi o dzielenie się pięknem i dobrem, wspólne doświadczenie ich, wejście w nową perspektywę, zasmakowanie nowej jakości sztuki. Sztuki nie dla sztuki. Ale dla Boga. A dobro i piękno to On. Zaproszenie na występ Ballet Magnificat! oznacza zatem coś więcej niż tylko bilet kulturalny, to zaproszenie, by znaleźć się bliżej nieba. Jeśli pozwolisz.

Stowarzyszenie „Do Źródła” zaprasza!

Plan występów Ballet Magnificat! w Polsce:

10.05., godz. 18:00, Kraków, Szkoła im. M. Karłowicza – Wybaw nas!

11.05., godz. 18:00, Chrzanów, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji (sala teatralna) – Wybaw nas!

14.05., godz. 19:00, Rybnik, Rybnickie Centrum Kultury – Syn Marnotrawny

16.05., godz. 19:00, Toruń, Hala Widowiskowo-Sportowa – Syn Marnotrawny

17.05., godz. 18:00, Chrzanów, Kościół Chrześcijan Baptystów – konferencja „Nabierz Ducha”

18.05., godz. 18.00, Racibórz, Raciborskie Centrum Kultury – Syn Marnotrawny

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie organizatora: www.dozrodla.org lub kontaktując się bezpośrednio z prezesem Stowarzyszenia „Do Źródła”: radeksiewniak@poczta.fm.

Avatar

Author: Maja Mroczkowska

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.