Słowo Boże dla rodziny. Tydzień XXV

„Przyszli do Niego Jego Matka i bracia, lecz nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu. Oznajmiono Mu: „Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą”. Lecz On im odpowiedział: „Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je”.
Łk 8,19-21

W centrum uwagi obecnego roku duszpasterskiego jest komunia z Bogiem. Istotą owej komunii jest nasze zjednoczenie z Panem Bogiem – udział w życiu Trzech Osób Boskich: Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Z tego zjednoczenia z Trójcą Świętą powinniśmy uczynić zasadę naszego życia. Oznacza to, że wszystko, cokolwiek czynimy, mamy czynić w łączności z Chrystusem i Jego Ojcem w Duchu Świętym. W ten sposób pełnimy Jego Wolę. Nasze prace, a także radości i cierpienia nabierają poprzez to wymiaru zbawczego. Wszystko, czym wypełnione jest nasze życie, prowadzi nas wówczas do nieba.

Aby żyć w komunii z Bogiem potrzeba codziennej modlitwy, słuchania słowa Bożego i udziału w życiu sakramentalnym Kościoła. Pomocą w tym względzie są również nabożeństwa liturgiczne; majowe, czerwcowe, październikowe, gorzkie żale, droga krzyżowa, różaniec, liczne nowenny, koronki i inne praktyki pobożnościowe. Także pielgrzymki do różnych sanktuariów oraz śpiew pieśni religijnych, m. in. kolęd, zawierających całe bogactwo treści teologicznych, może pomóc w nawiązywaniu i podtrzymywaniu naszej komunii z Bogiem.

Tworzenie komunii z Bogiem to innymi słowy przynależność do grona Bożej rodziny. W tym aspekcie wyjątkowe jest przesłanie Jezusowej wypowiedzi: „Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wprowadzają je w czyn”. Pan Jezus nie neguje wartości więzów krwi, ale wskazuje, że tym, co może nas na trwałe z Nim połączyć jest wiara, mająca swe odzwierciedlenie w życiu. Taka wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego. Nie musimy zatem „zazdrościć” Maryi, że dostąpiła przywileju wejścia do Bożej rodziny poprzez zrodzenie Jezusa. To bowiem poprzez słuchanie słowa Bożego, przyjmowanie go z wiarą, rozważanie w sercu i wprowadzanie w życie, Maryja należy do prawdziwej rodziny Jezusa, o wiele bardziej niż przez fizyczne zrodzenie Syna. Taką szansę ma każdy z nas, o ile faktycznie będzie wsłuchiwał się w słowo zapisane na kartach Biblii i uczyni je programem swego życia.

Słuchanie słowa Bożego prowadzące do komunii z Bogiem polega na nawiązaniu łączności z Duchem Świętym obecnym w tekście natchnionym. W ten sposób poprzez Ducha Świętego, Bóg odsłania przed nami tajemnice swego słowa; objawia swą Wolę i kształtuje nasze serce.

Cenną wskazówkę, która z pewnością pomoże nam dojść do komunii z Bogiem poprzez słuchanie słowa Bożego, podaje Roman Brandstaetter w książce Krąg biblijny. Pisarz cytuje słowa swego dziadka, który na kilka dni przed śmiercią przekazał mu następujący testament: „Będziesz Biblię nieustannie czytał… Będziesz ją kochał więcej niż rodziców… Więcej niż mnie… Nigdy się z nią nie rozstaniesz… A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej Księgi…”.

Pismo Święte jest wyjątkową Księgą, ponieważ, jak mówi jedna z piosenek: „To nie tylko słowa, nie tylko papier, druk, to miłosny list, co z nieba nam zesłał Jedyny Bóg”. Codzienne czytanie słów tego Listu jest prostym sposobem na trwanie w komunii – bliskiej przyjaźni i więzi miłości z jego Autorem.

Avatar

Author: ks. Marek Romańczyk SCJ

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.