Skarb młodości

 

Każde pokolenie ma swój czas młodości. Piękny czas odkrywania sensu życia, poszukiwania przyjaźni, sympatii, miłości. Ale też czas zmagania o wiarę, o życie według zasad. Młodość jest skarbem, który bywa zarazem trudny i wspaniały. W perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 chcemy w tym numerze „Czasu Serca” być bliżej młodych.

Od wielu lat rozwijają się w naszej polskiej prowincji sercanów niezwykłe rekolekcje dla ludzi młodych: zimą na nartach, latem na kajakach, pod żaglami, wędrowne po górach. O pasji „trzymania z Jezusem” opowiadają ks. Bogdan Kuta, ich twórca, oraz ks. Kazimierz Dadej, który go wspiera.

Kraków przygotowuje się pełną parą na przyjęcie młodych pielgrzymów, którzy przyjadą na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas swoich Dni Młodych. Jaki jest sens tego spotkania, jakich owoców możemy się spodziewać – wyjaśnia ks. Stanisław Mieszczak, odpowiedzialny za liturgię ŚDM.

Młodzi mają swoje życiowe zakręty, czasem schodzą na manowce – ale najważniejsze jest to, że potrafią się odnaleźć z Bożą pomocą. Historię swoich powtórnych narodzin opowiada Wiesław Jindraczek, nawrócony narkoman. Natomiast w reportażu Karoliny Krawczyk Nadzieja na peryferiach możemy zobaczyć, jak młodzież wraca do normalnego życia dzięki życzliwej i fachowej pomocy terapeutycznej. W jaki sposób wchodzić w dorosłe życie, by uniknąć niepowodzeń i zranień, radzi z kolei pani Aneta Pisarczyk w artykule Zawalcz o siebie.

W bieżącym numerze „Czasu Serca” chciałbym zwrócić uwagę na nowy cykl poświęcony problematyce życia ludzkiego i zasadom bioetycznym, którymi powinni się kierować małżonkowie, rodzice oraz lekarze w trosce o przekazywane życie. Tematyka ta jest wciąż bardzo aktualna i ważna. Chcemy przekazywać rzetelną wiedzę w tej materii i w oparciu o nią uzasadnić, dlaczego Kościół tak zdecydowanie broni życia na każdym etapie. Zachęcam do wnikliwej lektury kolejnych artykułów ks. dra Krzysztofa Palucha, wykładowcy teologii moralnej w naszym seminarium w Stadnikach.

Mam nadzieję, że lektura obecnego „Czasu Serca” każdemu Czytelnikowi, bez względu na wiek, pozwoli poczuć się młodszym i pełnym entuzjazmu. Przecież każdy, kto „trzyma z Jezusem”, nosi w sobie iskrę nowego życia.

ks. Dariusz Salamon SCJ

Author: ks. Dariusz Salamon SCJ

Sercanin, opiekun postulantów w Pliszczynie, wykładowca teologii fundamentalnej i religiologii, prowadzi rekolekcje dla młodzieży, lubi wyprawy w góry, narty, fotografię.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.