Sercanie na 92.1 FM

Profeto, czyli co?

Na Profeto składa się kilka przestrzeni. Tę grupę medialną tworzą: portal internetowy profeto.pl, Radio Profeto, sklep internetowy (sklepzsercem.pl) oraz narzędzia IT (Internet Technology) do tworzenia stron internetowych dla parafii i wspólnot kościelnych. Nazwa zaczerpnięta jest z języka esperanto i znaczy tyle co „prorok”.

Profeto powstało po to, by wydając media o różnym profilu, docierać w nowoczesny sposób z Ewangelią do człowieka XXI wieku. Podmiotem zarządzającym jest Fundacja Profeto, założona przez Polską Prowincję księży sercanów. W swoich założeniach Profeto nie tylko chce ewangelizować poprzez nowoczesne środki przekazu, ale również tworzyć nową jakość i dawać narzędzia, by inni mogli je wykorzystać w dziele przepowiadania.

Profeto to również ewangelizacja „w terenie”, poprzez organizowanie wieczorów modlitewnych pod nazwą „Serce w Serce z Jezusem”, na które składają się celebracja Mszy Świętej z homilią, konferencja oraz adoracja z osobistym błogosławieństwem „lourdzkim”. Księża związani z Profeto głoszą również rekolekcje w różnych rejonach Polski, a nawet świata. Co jakiś czas urządzane są weekendowe rekolekcje zamknięte w wybranym ośrodku rekolekcyjnym dla ludzi pragnących pogłębić swoją wiarę poprzez słuchanie Słowa i modlitwę we wspólnocie. We współpracy z biurem podróży udało się również zorganizować rekolekcje w Ziemi Świętej. Taka forma pielgrzymki-rekolekcji cieszy się dużym zainteresowaniem. W każdy dział Profeto zaangażowani są przede wszystkim ludzie świeccy, bez których ani portal, ani radio oraz narzędzia IT nigdy by nie powstały i się nie rozwinęły.

portal

Poprzez portal (profeto.pl) Profeto dociera codziennie ze słowem Bożym do tysięcy osób. Można na nim znaleźć komentarze do czytań i Ewangelii na dany dzień. Wśród nich znajduje się również codzienny komentarz wideo do fragmentu Ewangelii, odpowiadającego liturgii bieżącego dnia. Z portalem współpracuje duża liczba osób duchownych i świeckich, dzielących się komentarzami do słowa Bożego. Nie brakuje tam artykułów z dziedziny duchowości mężczyzny, kobiety czy dziecka.

Profeto organizuje całoroczne rekolekcje online pod nazwą „360 sekund” oraz „180 sekund”, które emitowane są szczególnie podczas Adwentu oraz Wielkiego Postu. W ciągu roku nie brakuje też wideo-rekolekcji, podejmujących różne zagadnienia. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, „co piszczy” w świecie ewangelizacji, odnajdzie tam reportaże z tego, co ważne w tej przestrzeni oraz informacje o wydarzeniach ewangelizacyjnych.

Radio Profeto

W czerwcu 2014 roku powstało Radio Profeto, które początkowo nadawało w internecie, by w 2017 roku zdobyć pierwszą częstotliwość 92.1 FM w Krakowie i okolicach. Radio Profeto nadaje również testowo na sposób cyfrowy DAB+ i jest słyszalne w ten sposób w Nowym Sączu, Wrocławiu, Bielsku-Białej oraz Andrychowie. DAB+ to cyfrowy system rozsiewaczy, który coraz szybciej rozwija się w Europie, a w ostatnich latach w Polsce. Radio Profeto nie posiada newsów oraz stroni od polityki, co daje mu czas antenowy zogniskowany mocno na ewangelizacji i przepowiadaniu Słowa poprzez różne formy wyrazu. Są nimi audycje tematyczne, takie jak „Historia i wiara”, „Jak fajnie być blisko Boga”, „Totus Tuus”, „Mój Franciszek” i wiele innych. Dużą popularnością cieszą się poranki i popołudnia live z radiem, prowadzone w „lekkiej formie”, by towarzyszyć słuchaczom komentarzem do codziennego Słowa. Program radiowy wypełniony jest również modlitwą oraz dobrą chrześcijańską muzyką z Polski i świata.

Radio ma dwa studia: w Stadnikach oraz Warszawie, skąd prowadzone są poszczególne programy i audycje. Posiada ono również swój wóz transmisyjny, co pozwala rozpowszechniać rozmaite wydarzenia ewangelizacyjne. Od kilku lat towarzyszy grupie „szóstej” na Pielgrzymce Radomskiej, prowadzonej przez księży sercanów. Dzięki transmisjom w radiu wiele kongresów, rekolekcji czy spotkań religijnych może dotrzeć do większej ilości osób.

przestrzeń IT

Grupie Profeto zależy, by w internecie były obecne również parafie i domy zakonne. Stąd propozycja do wszystkich podmiotów religijnych Kościoła w Polsce, by korzystając z dostępnych serwerów, założyły strony internetowe swoich parafii, klasztorów i dzieł, używając prostych i nowoczesnych urządzeń. Prosto, szybko i nowocześnie – te trzy słowa w trafny sposób określają wypracowane narzędzia.

czy to jest ewangelizacja?

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś mówiąc o nowej ewangelizacji, zwrócił uwagę na współczesne środki masowego przekazu. Zauważył, że „internet ma wiele zalet i dzięki niemu można robić wiele pięknych rzeczy, ale przy zastrzeżeniu, że ostatecznie ewangelizacja musi się dokonać w wymiarze realnym. Musi dojść do spotkania osoby z osobą – spotkania, które ostatecznie prowadzi człowieka w głąb wspólnoty, jaką jest Kościół, i w której przeżywa się wiarę, przyjmuje sakramenty, słucha Słowa, gdzie człowiek nie jest już tylko odbiorcą, ale też tym, który daje coś od siebie dla innych. Tylko wtedy stajemy się ciałem Chrystusa, domem Boga, w którym każdy ma swoją funkcję i gdzie jesteśmy rzeczywistą wspólnotą”.

Jak widać, internet może być wykorzystany jako zaproszenie do czegoś większego. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że nie dojdzie do przejścia z przestrzeni internetowej w świat realny. Nie może to jednak być pretekstem, by tej wielkiej przestrzeni nie wykorzystać do głoszenia Ewangelii. Byłby to wielka strata dla Kościoła.

Internet posługuje się mniej sztywnym językiem od spotykanego na co dzień w Kościele, co daje możliwość łatwiejszej komunikacji. Oczywiście sztuką jest oddawać człowiekowi przesłanie Ewangelii w jego języku. Trzeba ciągle szukać tego języka komunikacji ze współczesnym światem. Tym bardziej, gdy nawet wielu ludzi oddanych sprawom Kościoła zauważa, że Kościół posługuje się często językiem niezrozumiałym.

Avatar

Author: ks. Karol Milewski SCJ

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.