Seminarium w złotym kolorze

Przed pięćdziesięciu laty, 21 września 1964 roku, miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Misyjnym w Stadnikach k. Krakowa. Wydarzenie to było zwieńczeniem wieloletnich starań księży sercanów, by zorganizować własne studium filozoficzno-teologiczne i utworzyć seminarium, w którym klerycy będą przygotowywać się do przyjęcia święceń i dalszej posługi kapłańskiej. Dlatego dziś możemy mówić o formacji sercańskiej przyszłych kapłanów, którzy mają pracować nie tylko w parafiach w Polsce i krajach misyjnych, ale także podejmować inne zadania apostolskie, np. rekolekcje, działalność wydawniczą, społeczną, naukową. A wszystko to w klimacie charyzmatu naszego Założyciela, sł. Bożego o. Leona Jana Dehona (1843-1925).

patrząc wstecz

Ważną datą dla naszego seminarium był 1980 rok, gdy podpisaliśmy umowę ścisłej współpracy, tzw. afiliacyjną, z Papieskim Wydziałem Teologicznym w Krakowie, obecnie Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II. Pozwoliło to na szerszą współpracę naukową, a nasi klerycy mogli uzyskiwać uczelniany stopień magistra teologii. Na przestrzeni minionych lat w naszym seminarium kształciło się około 450 kandydatów do kapłaństwa, zaś wyświęconych zostało ponad 300 księży.

W tym czasie zmieniała się liczba studentów i ich pochodzenie. Najwięcej, bo aż 96 studiowało ich w 1984 roku. Nie bez znaczenia jest fakt, że były to pierwsze lata pontyfikatu św. Jana Pawła II. Od 1987 roku w seminarium zaczęli studiować kandydaci z Chorwacji, a potem również z Białorusi, Mołdawii, Rosji, Słowacji i Ukrainy. Stadnickie seminarium stało się więc międzynarodowym, a wiązało się to z rozpoczęciem pracy przez naszych księży i braci we wspomnianych krajach po ówczesnych przemianach politycznych i upadku komunizmu.

Z biegiem lat rozwijała się również kadra profesorska i wychowawcza oparta na sercanach, którzy zdobywali stopnie naukowe na uczelniach krajowych i zagranicznych. Do najbardziej znanych sercańskich profesorów naszego seminarium należał kard. Stanisław Nagy (zm. 5 VI 2013 roku).

pełni wdzięczności

Jubileuszowy rok przeżywaliśmy pod hasłem „Umacniajcie się w wierze – pełni wdzięczności”. Uroczysta inauguracja odbyła się 5 października 2013 roku, a przewodniczył jej sercanin, bp Józef Wróbel z Lublina. W kwietniu 2014 roku zorganizowaliśmy międzynarodowe sympozjum naukowe „Człowiek nowego serca”, poświęcone sercańskiemu wychowaniu i edukacji. Wzięli w nim udział m.in. prelegenci z zagranicy: ks. prof. John van den Hengel SCJ, wikariusz generalny z Rzymu, oraz ks. dr Heiner Wilmer SCJ, prowincjał niemiecki z Bonn. Konferencja ta została połączona z dniem wspomnień, w którym wzięli udział seniorzy naszej prowincji, a także mieszkańcy Stadnik pomagający m.in. przy budowie kościoła i seminarium.

W czerwcu miało miejsce uroczyste zakończenie roku akademickiego i złotego jubileuszu. Mszy św. przewodniczył sercanin, bp Adam Musiałek, ordynariusz diecezji De Aar w Republice Południowej Afryki. Odsłonięto także tablicę jubileuszową, upamiętniającą obecność kard. Karola Wojtyły w naszym seminarium w 1978 roku, kilka miesięcy przed jego wyborem na Stolicę Piotrową, i jego tegoroczną kanonizację.

W tym jubileuszowym roku zostało wyświęconych sześciu księży. Jeden z nich w Brasławiu na Białorusi, a pozostali w Stadnikach. Rozpoczęli już swoją posługę w parafiach w Polsce oraz na Białorusi i w Mołdawii. Obecnie w seminarium mamy dwóch diakonów i jedenastu kleryków, w tym jednego z Chorwacji i dwóch z Białorusi.

odwzajemnić dobro

Czas jubileuszu to czas wdzięczności Bogu i ludziom. Powstanie i funkcjonowanie naszego seminarium jako domu formacyjnego oraz miejsca studiów nie byłoby możliwe bez wsparcia modlitewnego i materialnego ogromnej liczby dobroczyńców. Są wśród nich również czytelnicy „Czasu Serca” – czasopisma, które łączy rodziny, przyjaciół i dobrodziejów wielu dzieł prowadzonych przez sercanów. Stąd w imieniu naszej wspólnoty seminaryjnej kieruję do was słowa podziękowania za wszelkie dobro. Stadniki były i są szczególnym miejscem dla każdego z nas, ale przede wszystkim dla tych, którzy mają swoją cegiełkę w budowaniu tej wspólnoty. Wielu czytelników „Czasu Serca” mogło zetknąć się z tym miejscem, np. przyjeżdżając na misterium męki Pańskiej. Wystawiane było ono przez prawie 30 lat w soboty i niedziele Wielkiego Postu, gromadząc każdego roku około 6000 osób. Dla wszystkich było wspaniałą okazją, by jakby na żywo odczytać i przeżyć najważniejsze wydarzenia z życia Pana Jezusa.

Wielu uczestniczyło także w organizowanych u nas rekolekcjach dla dzieci, młodzieży i rodzin, brało udział w różnego rodzaju spotkaniach, zjazdach, jubileuszach czy uroczystościach związanych z najistotniejszymi chwilami w życiu seminarium, tj. ślubami wieczystymi i święceniami.

Poprzez te wszystkie wydarzenia staramy się odwzajemnić waszą życzliwość i dzielić otrzymanym dobrem. Pragnę także zapewnić, że pamiętamy o was wszystkich w naszych codziennych modlitwach, zwłaszcza w czerwcu – miesiącu poświęconym czci Bożego Serca, a także w okresie Wielkiego Postu oraz w listopadzie, wspominając zmarłych dobroczyńców.

Przy każdej okazji prosimy gorąco o modlitwę w intencji nowych powołań zakonnych, kapłańskich i misyjnych, gdyż jak widać, żniwo jest wielkie i nadal potrzeba nowych robotników. Świat ciągle spragniony jest gorliwych sług pojednania i proroków miłości…

Avatar

Author: ks. Robert Ptak SCJ

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.