Może to trochę dziwne, że Polakom przypomina o ich papieżu włoski pisarz. Vittorio Gaeta jest wykładowcą nauk prawniczych i ekonomicznych, równocześnie jest felietonistą katolickiego tygodnika „La Voce” w Perugii. Już wcześniej napisał książkę o Janie Pawle II pt. Il romanzo piu grande (Największa powieść), która przedstawia polskie czasy z życia Karola Wojtyły.
Gaeta jest zafascynowany sylwetką i nauczaniem Jana Pawła II. Jest również przekonany, że nauczanie to nie utraciło nic ze swej aktualności. Za radą Wandy Półtawskiej, bliskiej współpracowniczki Jana Pawła II, w kolejnej swojej książce autor podjął refleksję nad nauczaniem papieża skierowanym do ludzi młodych. Zamysłem tej publikacji jest ocalenie od zapomnienia, a jeszcze bardziej udostępnienie współczesnemu pokoleniu młodych bogatych treści nauczania Jana Pawła II, jakie przy różnych okazjach kierował do młodzieży całego świata. Gaeta, który dobrze zgłębił historię życia Karola Wojtyły, wie o jego duszpasterskich akcjach podejmowanych z ludźmi młodymi – wyprawach na kajaki czy wędrówkach po górach. To tam wzięły początek pasja Wojtyły do pracy z młodzieżą i jego bliskość ze światem młodych ludzi, którzy się zakochują i zakładają rodziny. Nic dziwnego, że jako papież zainicjował światowe spotkania ludzi młodych, w których chętnie uczestniczył i dzielił się swoją wiarą, doświadczeniem.
Gaeta zawarł w swojej książce niebywały ogrom pracy. Dokonał analizy całego papieskiego nauczania, przebiegając przez wszystkie lata jego pontyfikatu. Rok po roku, każde spotkanie z ludźmi młodymi, czy to w ramach diecezji rzymskiej, czy z różnych okazji w Watykanie, ale też spotkania podczas pielgrzymek po całym świecie. Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się Światowe Dni Młodych. Wszystko, cokolwiek dotyczyło młodzieży, znalazło swoje odzwierciedlenie w jego książce. Można powiedzieć, że jest ona wiernym zapisem słów Jana Pawła II skierowanych do ludzi młodych, wydobytych z olbrzymich zasobów jego nauczania wygłoszonego w czasie długich 27 lat pontyfikatu. Od tej strony jest to rzeczywiście pozycja unikalna.
Jakie jest wiodące przesłanie książki? Najważniejszy jest Chrystus. Tylko On może być odpowiedzią na potrzeby młodych, na ich najtrudniejsze pytania; tylko On jest prawdą i gwarancją prawdziwego życia, które daje szczęście. Równocześnie pójście za Nim łączy się z ofiarą, z kroczeniem pod prąd współczesnego świata. Chrystus jednak nie jest fałszywym nauczycielem, jak wielu mentorów współczesności, którzy sprowadzają młodych na manowce.
Świat uwolniony od ideologii i zniewolenia komunistycznego nie jest wolny od nowych zagrożeń. Świat zachodni, chociaż mieni się być światem wolnym, znajduje się pod mocnym wpływem konsumizmu, kultury laickiej, która promuje styl życia taki, jakby Boga nie było.
Człowiek spełnia się najbardziej poprzez bezinteresowny dar z siebie samego. Młodzi ludzie najlepiej realizują się w rodzinach, gdzie logika daru przynosi poczucie spełnienia i szczęście, gdzie człowiek może kochać i czuć się kochanym. Miłość w sposób konieczny łączy się z odpowiedzialnością za siebie i drugą osobę. Nie ma miłości bez odpowiedzialności, gdyż miłość jest wyborem, którego człowiek musi każdorazowo dokonywać.
Lektura książki Vittorio Gaety pozwala odkryć na nowo nieprzemijające orędzie św. Jana Pawła II, jakie pozostawił w dziedzictwie ludziom młodym. Oby pasja, z jaką autor zachwycił się i zebrał nauczanie świętego papieża Polaka, udzieliła się wszystkim młodym czytelnikom.