Popatrz od innej strony

 

Często wiele spraw oceniamy według pewnego stałego klucza. Tymczasem na każde zagadnienie możemy spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy i odkryć jego wyjątkowość. Udowadnia nam to Barbara Szczepanowicz.

 

co ma moda do Biblii

Biblia kojarzy się głównie z czterema Ewangeliami i paroma początkowymi rozdziałami Starego Testamentu. Ale założę się, że rzadko kto zastanawia się, jaki bagaż innych treści niesie ze sobą to dzieło.

Chociażby kwestia ubioru. Biblia wiąże jego powstanie głównie ze wstydem, jaki człowiek zaczął odczuwać w konsekwencji popełnienia grzechu pierworodnego. Wskazuje się też inne pobudki, jak nakazy i zakazy religijne, chęć podobania się, wreszcie potrzebę ochrony ciała przed zimnem. Jednak strój od wieków niósł też ze sobą znaczenie symboliczne.

Książka Moda w Biblii stanowi swoiste kompendium wiedzy na temat dawnych zwyczajów ubierania się, widzianych z perspektywy tekstów biblijnych. Wrażenie robi dokładność, z jaką autorka opisuje poszczególne elementy strojów, krok po kroku analizując ich symbolikę. Tutaj ważny jest każdy szczegół – od butów począwszy, poprzez pas i tunikę, na nakryciu głowy wreszcie skończywszy. Moda w Biblii to świetny sposób na poszerzenie swojej wiedzy, a może też na zabłyśnięcie wśród znajomych… kto wie?

 

starość może być piękna

Jako młody człowiek sięgnęłam po kolejną książkę tej autorki – Starość. Skarb do odkrycia –trochę z obawą, co do jej zawartości. Niespodzianka, jaką mi sprawiła, przeszła moje najśmielsze oczekiwania.

Dość luźno napisana książka opowiada kilka historii starych i młodych ludzi. Życie potraktowało ich bardzo różnie. Starsi – bo to o nich głównie mowa – mieli szczęście trafić do pewnego idealnego domu spokojnej starości: pracownicy są tam zaangażowani w swoją pracę, a pensjonariusze cieszą się kolejnymi dniami spędzanymi we względnym komforcie.

Nikt tu jednak nie stara się starości idealizować – starsze panie widzą coraz gorzej, a panowie muszą zacząć uważać z chodzeniem po schodach. Jednocześnie wiele z tych historii daje nam pewne ciepło i optymizm, których okruchy bardzo przydają się w codziennym życiu.

W wielu miejscach autorka pokusiła się o umieszczenie wypowiedzi związanych z problemami młodych dotyczących zakazu aborcji czy czystości przedmałżeńskiej. Ktoś mi wreszcie coś tłumaczy. I robi to spokojnie, nie próbując koniecznie udowodnić, że ta jego prawda jest dogmatem.

 

Avatar

Author: Joanna Marczuk

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.