Niech Boże błogosławieństwo zstąpi na wszystkie wasze rodziny, aby można było w nich doświadczyć miłości i przebaczenia.
26 VIII 2018
Kto przyjmuje miłość Boga, zmienia świat i historię.
17 VIII 2018
Bóg potrzebuje ludzi, którzy poniosą w świat Jego przebaczenie i miłosierdzie.
21 V 2018
Dla zbudowania prawdziwie ludzkiej przyszłości nie wystarczy odrzucić zło, trzeba służyć wspólnemu budowaniu dobra.
15 III 2018
Jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce; że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą.
Przesłanie do Polaków z okazji 300-lecia koronacji cudownego obrazu na Jasnej Górze
25 VIII 2018
Niech Królowa Polski prowadzi was i umacnia w wierze, byście odważnie głosili światu święte imię Boga i świadczyli o Nim swoim życiem.
Podczas audiencji generalnej w Rzymie
22 VIII 2018
Nie myślcie, że świat rozpoczyna się od was. To nie wy rozpoczynacie historię waszej ojczyzny. Ma ona korzenie, które ukształtowały tożsamość waszego ludu. Idźcie naprzód, ale nie depczcie korzeni, bo upadniecie.
Do młodych związanych z Fundacją Scholas Occurentes
12 V 2018
Jeśli nie kochacie waszej ojczyzny, to nie sądzę, abyście mogli kochać Jezusa i abyście mogli kochać Boga. Miłość do ojczyzny jest miłością do matki: nazywamy ją „matka ojczyzna”, ponieważ tutaj się urodziliśmy. Ale ona sama, jak każda matka, uczy nas chodzić i daje się nam, abyśmy sprawili, aby żyła w innych pokoleniach (…). Jeśli nie jesteście patriotami – nie nacjonalistami, patriotami – niczego nie dokonacie w życiu. Kochajcie swoją ziemię (…). Każdy z was może poważnie zapytać w swoim sercu: „Co mam w życiu do dania?”. To jest hasło: „Co zrobiłby Chrystus na moim miejscu?”. Co zrobiłby Chrystus na moim miejscu w szkole, na uniwersytecie, na ulicy, w domu, z przyjaciółmi, w pracy?
To jest hasło. To jest ładowarka, by zapalić nasze serce, zapalić wiarę i iskrę w naszych oczach. To oznacza być czynnymi uczestnikami dziejów. Bohaterami historii, ponieważ chcemy zarażać tą iskrą wiele serc zgasłych, matowych, które zapomniały, co to znaczy mieć nadzieję.
Być bohaterami, to robić to, co robił Jezus. Gdziekolwiek jesteś, z kimkolwiek jesteś i w jakimkolwiek czasie: Co Jezus zrobiłby na moim miejscu?
Podczas pielgrzymki do Chile, w Narodowym Sanktuarium Manipú w Santiago de Chile
19 I 2018
W waszych codziennych wyborach podążajcie drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości. Podejmujcie ważne decyzje, poszukując prawdy, wspólnego dobra i pokoju. Bądźcie otwarci i wrażliwi na potrzeby braci. Waszej ojczyźnie, wam tu obecnym, waszym rodakom w Polsce i na świecie z serca błogosławię. Niech żyje Polska!
Podczas audiencji generalnej w Rzymie
3 V 2017
Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłości kontynentu bez jego wartości założycielskich, których z kolei centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka.
Podczas audiencji generalnej w Rzymie
2 VIII 2016
Pomyślmy o wielu synach i córkach waszego narodu: męczennikach, którzy sprawili, że zajaśniała bezbronna moc Ewangelii; o ludziach prostych, a jednak niezwykłych, którzy potrafili świadczyć o umiłowaniu Boga pośród wielkich prób; o łagodnych a zdecydowanych głosicielach miłosierdzia, jak św. Jan Paweł II i św. Faustyna (…). Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli.
Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie
28 VII 2016
Spoglądając na wasze najnowsze dzieje, dziękuję Bogu, że potrafiliście sprawić, by przeważyła dobra pamięć: na przykład obchodząc 50-lecie wzajemnie ofiarowanego i przyjętego przebaczenia pomiędzy episkopatami polskim i niemieckim po II wojnie światowej. Inicjatywa, która początkowo angażowała wspólnoty kościelne, zapoczątkowała nieodwracalny proces społeczny, polityczny, kulturowy i religijny, zmieniając historię stosunków między oboma narodami. Przy tej okazji przypomnijmy także deklarację wspólną między Kościołem katolickim w Polsce a Kościołem prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego: jest to akt, który rozpoczął proces zbliżenia i braterstwa nie tylko między dwoma Kościołami, ale również pomiędzy dwoma narodami.
Podczas przemówienia do władz oraz korpusu dyplomatycznego w Krakowie
27 VII 2016