Między postępem a niewolą

Twitter:

Sprawujesz władzę? Bądź świętym, walcząc o dobro wspólne i wyrzekając się swoich interesów osobistych.

9 IV 2018

Proszę was, walczmy razem przeciwko przestępstwu wyzysku ludzi, które wciąż powoduje niewyobrażalne cierpienia.

25 III 2018

Wszyscy mamy zabiegać o ochronę nieletnich w świecie cyfrowym.

6 II 2018

Chrześcijanin jest powołany, by konkretnie angażować się w rzeczywistości ziemskie, rozjaśniając je światłem pochodzącym od Boga.

13 XII 2017

Działalność polityczna musi naprawdę stać na służbie osoby ludzkiej, dobra wspólnego i ochrony stworzenia.

10 XII 2017

Starajmy się, by także dla nieletnich Internet był miejscem bezpiecznym i ludzkim; by był siecią, która nie więzi, tylko pomaga wzrastać.

6 X 2017

Działajmy na rzecz świata bez broni nuklearnej, stosując traktat o jej nierozprzestrzenianiu, aby usunąć te narzędzia śmierci.

26 IX 2017

Technika nigdy nie może stać się absolutem i spychać na drugi plan godności człowieka (…). W obliczu wyjątkowości każdej sytuacji nie wystarczy jedynie dobrze wypełniać protokół medyczny, wymaga się od was ciągłego i jakże trudnego wysiłku rozeznania i wrażliwości na każdego pojedynczego człowieka. Czyni to wasz zawód prawdziwą misją, a was samych „ekspertami człowieczeństwa” wezwanymi do podjęcia niezastąpionego zadania humanizacji naszego społeczeństwa. Wrażliwość, której nabywacie, przebywając każdego dnia przy boku pacjentów, niech uczyni was promotorami życia i godności osoby ludzkiej.

Do uczestników pielgrzymki Krajowej Federacji Izb Pielęgniarskich

3 III 2018

W pierwszym rzędzie medycyna i genetyka, które pozwalają nam zajrzeć do najgłębszej struktury człowieka, a nawet interweniować w niej, by ją zmieniać. Dzięki nim jesteśmy w stanie zwalczać choroby, które jeszcze do niedawna uważano za nieuleczalne, ale otwierają one również możliwość determinowania istot ludzkich, poprzez zaprogramowanie w nich, by tak rzec, pewnych cech. Po drugie neuronauki dostarczają nam coraz więcej informacji o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Dzięki temu podstawowe elementy chrześcijańskiej antropologii, takie jak dusza, samoświadomość, wolność ukazują się w całkiem nowym świetle i mogą być wręcz przez niektórych zakwestionowane. I w końcu, niewiarygodny postęp w dziedzinie maszyn autonomicznych i myślących, które w jakiejś mierze już stały się elementem naszego codziennego życia, skłania nas do refleksji nad tym, co jest właściwe dla człowieka, co odróżnia nas od maszyn (…).

Nauka i technika poszerzają granice naszego poznania. Nie są jednak w stanie udzielić wszystkich odpowiedzi. Trzeba sięgać do skarbów mądrości przechowywanych w tradycjach religijnych, mądrości ludowej oraz w literaturze i sztuce (…).

Niesłychany postęp autonomicznych myślących maszyn, które już częściowo stały się składnikami naszego codziennego życia, zachęca nas do refleksji nad tym, co jest właściwe człowiekowi i co różni nas od maszyn.

Do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady Kultury

18 XI 2017

Broń masowego rażenia, zwłaszcza jądrowa, rodzi jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa i nie może stanowić podstawy pokojowego współistnienia między członkami rodziny ludzkiej. (…) biorąc pod uwagę ryzyko przypadkowej detonacji takiej broni z powodu jakiegokolwiek błędu, trzeba zdecydowanie potępić groźbę jej wykorzystania, a także samo jej posiadanie, ponieważ istnienie broni jądrowej odpowiada logice strachu, która obejmuje nie tylko zaangażowane strony, ale cały rodzaj ludzki.

Do uczestników konferencji „Perspektywy świata wolnego od broni nuklearnej i integralnego rozbrojenia”

10 XI 2017

Jak wspaniale by było, gdyby odkrywaniu nowych, odległych planet w przestrzeni towarzyszyło odkrywanie przez nas na nowo naszych braci i sióstr, którzy przecież krążą wokół nas po bliskich orbitach (…). Na konferencję TED uczęszcza wiele kreatywnych osób. Miłość wymaga od nas kreatywnego, konkretnego i pomysłowego podejścia. Nie wystarczą dobre chęci i konwencjonalne rozwiązania. Pomóżmy sobie nawzajem, wszyscy razem, zapamiętać, że inne osoby to nie numerki i statystyki, że za każdym „ty” kryje się realna istota.

Podczas konferencji TED Talks

26 IV 2017

Odnowa, oczyszczenie i umacnianie solidnych modeli ekonomicznych zależy od naszego osobistego nawrócenia i wielkoduszności wobec potrzebujących.

Podczas forum biznesu „Wyzwanie XXI w. – stworzyć nowy pakt społeczny”

3 XII 2016

Język wirtualny to postęp ludzkości, ale kiedy oddala od rodziny, od życia towarzyskiego, od sportu, od sztuki i jesteśmy stale podłączeni, to staje się chorobą psychologiczną (…). To ciekawe, ojcowie i matki z wielu rodzin mówią mi: „Siedzimy z dziećmi przy stole, a one z telefonem w ręku są w innym świecie”. To szkodzi duszy i odbiera wolność, czyni niewolnikiem komputera.

Podczas wywiadu z dziennikarzami w drodze z Sarajewa

7 VI 2015

Papież Franciszek

Author: Papież Franciszek

Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. Do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) wstąpił 11 marca 1958 roku, a 13 grudnia 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie. 13 marca 2015 roku został wybrany 266. biskupem Rzymu, jako pierwszy jezuita i Argentyńczyk. Również jako pierwszy przyjął imię Franciszek.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.