Maryja – obrona przed pokusami

„Maryja jest naszą Matką, obdarzmy Ją synowską ufnością. W pokusach zwracajmy się do Niej i wzywajmy Jej pomocy, tak jak dziecko woła swoją matkę, gdy jest w niebezpieczeństwie. Ona ma moc przeciwstawienia się demonowi, który skłania nas do złego. Ona z matczyną troską wsłuchuje się we wszystkie nasze potrzeby. Ona jest naszym obrońcą. Jeśli zdarzy się nam upaść, zwracajmy się do Niej; Ona będzie nas bronić i usprawiedliwiać przed obliczem Najwyższego Sędziego”.

L. Dehon, Zapiski codzienne, 3 lutego 1868 roku.

Obok Jezusa, wcielonego obrazu Bożej miłości, dla o. Dehona Maryja była najważniejszą osobą, która prowadziła go na drogach życia duchowego. Świadczy o tym powyższy cytat, który zapisał w swoim dzienniku duchowym. W tym tekście pojawia się także temat kuszenia, który dla Założyciela księży sercanów był przede wszystkim wezwaniem do wiary i do zaufania Bogu poprzez Maryję. Jak pisze w swoich zapiskach o. Dehon, mamy Maryję obdarzyć „synowską ufnością”, bo w Niej znajdziemy siłę do odrzucania pokus, by nie ulegać grzechowi.

To właśnie w pierwszej, najważniejszej części swojego fatimskiego orędzia Matka Boża mówi, że konsekwencją odrzucenia Boga przez człowieka i ulegania pokusom jest piekło. Potem ukazała Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie zatrważającą wizję piekła, a następnie powiedziała do nich: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników”. Matka Boża w Fatimie przypomniała, że największą tragedią i nieszczęściem człowieka jest grzech i trwanie w nim. Taka postawa prowadzi do całkowitego oddalenia się od Boga i w konsekwencji do odrzucenia Go. Ukazując przerażającą wizję piekła, Maryja uświadomiła nam, że wiele dusz dobrowolnie idzie na wieczne potępienie. Dzieje się tak, jeżeli pozostają w niewoli grzechów, nie żyją przykazaniami i nie modlą się, a także przestają korzystać z sakramentów, wyrzekając się w ten sposób wiary w Boga. U początku takiej postawy jest łatwe uleganie pokusom, których w dzisiejszym świecie nie brakuje.

Jedną z najskuteczniejszych metod obrony przed pokusami jest właśnie nabożeństwo do Matki Bożej. Jak zachęca nas Założyciel księży sercanów, w pokusach mamy zwracać się do Maryi i wzywać Jej pomocy, tak samo jak to robią dzieci, które znajdując się w niebezpieczeństwie, wołają swoją mamę. To właśnie Matka Boża potrafi w obronie swoich dzieci przeciwstawić się demonowi, choć tak jak on jest stworzeniem. Dzięki swojemu boskiemu macierzyństwu może jednak i chce brać nas w obronę przed zakusami złego ducha, który nienawidząc nas ze wszystkich sił, pragnie nakłonić człowieka do grzechu. To Ona, jak podkreśla o. Dehon, jest naszą najskuteczniejszą obroną, więc idąc za jego wskazaniami, módlmy się do Maryi w chwilach szczególnych pokus.

Ojciec Dehon podkreśla jeszcze jedną ważną sprawę, a mianowicie to, że nawet kiedy upadniemy i popełnimy zło, to nie powinniśmy nigdy rezygnować z modlitwy do Matki Bożej, bo nawet wtedy Ona pozostaje naszą orędowniczką przed Bogiem i będzie nas bronić i usprawiedliwiać, byśmy doświadczyli nie tyle sprawiedliwości, na którą zasługujemy, co miłosierdzia.

Idźmy za tymi wskazaniami o. Dehona, który Maryję z Jej Niepokalanym Sercem obrał sobie za przewodniczkę życia duchowego.

Avatar

Author: ks. Gabriel Pisarek SCJ

Sercanin, absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach; były redaktor naczelny „Czasu Serca”; teolog duchowości zajmujący się życiem wewnętrznym, kierownictwem duchowym i komunikacją interpersonalną, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.