Krzyżyk sercański

To nie jest jakiś gadżet czy zawieszka. Ale znak wyrażający miłość Chrystusa do człowieka. Zawiera on w sobie również zachętę, aby na tę miłość odpowiedzieć. To także symbol, który jednoczy rodzinę sercańską na całym świecie.

historia 

Krzyżyk sercański powstał w Niemczech na początku lat osiemdziesiątych. Sercanie niemieccy poszukiwali symbolu – logo, łatwo wpadającego w oko znaku rozpoznawczego, który mógłby identyfikować młodzież związaną ze Zgromadzeniem. Cel, jaki został postawiony przed artystą, który miał zaprojektować taki znak, był następujący: miał on być charakterystyczny dla duchowości sercańskiej oraz zawierać istotne symbole: krzyż i serce. Ze swoimi przemyśleniami księża zwrócili się do Alfreda Erharda, nauczyciela sztuki z Kolegium św. Sebastiana w Stegen. Spośród kilku przedstawionych przez niego modeli wybrali właśnie ten: krzyż z pustym sercem w środku.

teologia 

Treścią, która kryje się pod tym znakiem jest ukrzyżowana Miłość. Jezus z miłości do człowieka oddaje swoje życie na krzyżu. Tuż po Jego śmierci, jak czytamy w Biblii, „Jeden z żołnierzy włócznią otworzył bok Jego, a natychmiast wypłynęła krew i woda” (por. J 19,34). Potocznie mówimy, że żołnierz przebił włócznią Serce Jezusa. Ceną naszego zbawienia jest zatem krzyż i śmierć Chrystusa. On oddaje za nas życie świadomie, z miłości – stąd obecne w krzyżyku sercańskim serce. Ma ono jednak również inne znaczenie. Serce jest niesymetryczne, przekrzywione, jakby pulsujące. Stanowi to nawiązanie do serca ludzkiego, które nie jest idealne, często pełne lęku, słabości i grzechu. Najważniejsze jednak, że jest ono wpisane w krzyż Jezusa. Serce w krzyżyku jest również puste, a przez to zaprasza, abyśmy jako ludzie odpowiedzieli miłością na miłość Boga. Z tej racji stanowi ono wyzwanie, by każdego dnia „wypełniać” czas konkretnymi aktami miłości wobec Boga i innych ludzi.

niewłaściwe wykorzystanie

Obecny prowincjał sercanów w Niemczech, ks. Heinz Lau, brał udział w pierwszych spotkaniach młodzieży, podczas których rozdawano krzyżyk sercański. Wspomina on o niewłaściwych wykorzystaniach naszego krzyża: „Po pewnym czasie od organizowanych przez nas spotkań dla młodzieży, podczas których krzyż «rozszedł się» po świecie, dotarły do nas informacje, że – jako znak – jest on wykorzystywany przez pewien dom mody we Francji oraz znajduje się w katalogu dewocjonaliów pewnej belgijskiej firmy. Przecież nie o takie wyeksponowanie aparycji tego krzyża nam chodziło”. Właśnie dlatego nasz krzyż – nieformalne logo sercanów – został opatentowany. Wzór jest zatem zastrzeżony i znajduje się̨ w Europejskim Urzędzie Patentowym w Monachium. Oznacza to, że gdyby ktoś bez naszej wiedzy i zgody wykorzystywał ten symbol, moglibyśmy na drodze sądowej domagać się swoich praw.

misje

W Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Sercanów krzyżyk sercański otrzymał w 2013 roku dodatkowe znaczenie i przesłanie. Stał się bowiem znakiem solidarności z misjami. Odtąd krzyżyki sercańskie stanowią misyjne cegiełki, które przywracają nadzieję ludziom w potrzebie. „Wybudowały” one już domy dla ofiar tajfunu na Filipinach, a obecnie dzięki ich sprzedaży powstają studnie w Czadzie. Największa ilość tych krzyżyków znajduje swoich właścicieli w czasie „niedzieli misyjnych”, podczas których zbierana jest stara srebrna i złota biżuteria oraz prowadzony kiermasz krzyżyka sercańskiego. Ofiarowane w ten sposób precjoza zostają przekazane jubilerowi, a w wyniku jego pracy stare srebro oraz złoto otrzymuje „nowe życie” w postaci krzyżyka sercańskiego. Każda osoba, która nabywa i nosi nasz krzyżyk, daje zatem świadectwo przynależności do Chrystusa, ale jednocześnie w sposób materialny wspiera sercańskie misje.

zbieramto i sklepzmisja.pl

Srebrne i złote krzyżyki sercańskie powstają dzięki starej biżuterii, ofiarowanej Sekretariatowi Misji. Osoby, które chciałby wesprzeć misje w taki sposób, zachęcamy do przesłania swojego daru listem poleconym na adres naszego biura misyjnego w Lublinie. Bardzo owocne są zbiórki parafialne, do których również zachęcamy. Istnieje przy tym możliwość przyjazdu do parafii z kazaniami księdza pracującego w Sekretariacie Misji bądź akcji „korespondencyjnej” – przesłania potrzebnych materiałów w celu przeprowadzenia akcji. Parafialne zbiórki srebra i złota oraz sprzedaże krzyżyków mają swoich rekordzistów. Najwięcej srebra ofiarowano na misje w parafii prowadzonej przez sercanów w Bełchatowie, ok. 4 kg. Z kolei najwyższą liczbę złota pokazała waga w Polskiej Misji Katolickiej w Wurzburgu – 70 g. Sukcesem było również prawie 300 srebrnych krzyżyków, które znalazły nowych właścicieli w parafii prowadzonej przez jezuitów w Gliwicach. Jako Sekretariat Misji zapraszamy także na internetowe zakupy na sklepzmisja.pl, gdzie można nabyć złote, srebrne i drewniane krzyżyki sercańskie do noszenia na szyi, zawieszenia na ścianę czy w formie różańca na palec. Wszystkie te dewocjonalia są dostępne również w biurze Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów w Lublinie (ul. Radzyńska 3a). Każdy zakupiony u nas przedmiot jest konkretnym świadectwem troski o dzieło misyjne Kościoła. Noszenie krzyżyka stanowi z kolei znak wiary w to, że Chrystus z miłości do mnie cierpiał, umarł i zmartwychwstał. Że On żyje.

 

Zapraszamy do zakupu krzyżyków sercańskich przez stronę internetową: www.sklepzmisja.pl. Każdy zakupiony krzyżyk to konkretne wsparcie dla misji prowadzonych przez księży sercanów.

ks. Piotr Chmielecki SCJ

Author: ks. Piotr Chmielecki SCJ

Po maturze wstąpiłem do Zgromadzenia Księży Sercanów. W 2009 r. przyjąłem święcenie kapłańskie, a następnie pracowałem jako wikariusz w parafii NSPJ w Krakowie. Obecnie jestem fundraiserem („zbieraczem” relacji i pieniędzy) w Sekretariacie Misji Zagranicznych Księży Sercanów; pomysłodawcą zbieramto.pl | dla misji i środowiska. Notorycznie poszukuję srebrnego złomu i elektrośmieci ;). „Po pracy” głoszę rekolekcje, bloguje, podróżuję, gram w piłkę - nawet z drobnymi sukcesami, np. wicemistrzostwo Polski księży w halowej piłce nożnej (drużyna z diecezji lubelskiej).

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.