Nasze włosy różnią się stopniem porowatości, a więc odchyleniem łuski od łodygi włosa. Na strukturę włosów wpływ mają zarówno zabiegi chemiczne, jak i czynniki zewnętrzne, ale i genetyczne. Dziś podpowiemy, jak dobrać odpowiednie kosmetyki do porowatości włosów.
Jak rozpoznać porowatość włosów?
Porowatość włosów można określić w bardzo prosty sposób. Wystarczy wykonać test szklanki. Wrzucamy włosy do szklanki wypełnionej wodą i sprawdzamy, jak mocno się zanurzą. Jeśli będą pływać na powierzchni, włosy są z pewnością niskoporowate. Gdy częściowo się zanurzą, mamy do czynienia z włosami średniooprowatymi, a gdy opadną na dno – są wysokoporowate. Niskooprowate włosy mają najbardziej przylegającą łuskę do korzenia. Są z natury lśniące, ale jednocześnie najczęściej płaskie i mało podatne na stylizację. Włosy wysokooprowate mają najbardziej odchyloną łuskę od korzenia, co powoduje, że najszybciej tracą nawilżenie. Takie włosy szybko schną zwłaszcza na końcach. Są jednocześnie szorstkie w dotyku i często sianowate. Najbardziej się też elektryzują. Włosy wysokoporowate to nie tylko włosy rozjaśniane czy farbowane, ponieważ taką strukturę posiadają także naturalne włosy kręcone. Warto wiedzieć, że pomimo tego, że włosy średnioporowate są także narażone na przesuszenie zmorą ich posiadaczy jest fakt, że bardzo długo schną. Naturalny proces może trwać nawet kilka godzin. Jednocześnie najwięcej osób ma właśnie tego rodzaju włosy. Są to włosy podatne, często lekko się falują, zwłaszcza w przypadku wyższej wilgotności.
Jak dobrać pielęgnację do włosów wysokoporowatych i średnioporowatych?
Włosy wysokoporowate, ale i średnioporowate przede wszystkim potrzebują nawilżenia, ale i odbudowy. Raz w tygodniu, a w przypadku włosów wysokoporowatych nawet dwa razy w tygodniu należy stosować kosmetyki zawierające proteiny, choćby pszenicy czy jedwabiu, które wypełniają ubytki w strukturze włosów. Na co dzień najlepiej sięgać po szampony o lekkiej konsystencji, które nie posiadają w składzie SLS czy SLES, dobrze oczyszczających, ale i powodujących wysuszenie włosów czy przesuszenie skóry głowy. Najlepiej sprawdzą się takie, które zawierają humektanty i emolienty, choćby kwas hialuronowy i olejek z awokado, który sprawdza się zarówno do włosów średnioporowatych, jak i wysokoporowatych. W czasie mycia można stosować metodę OMO dla lepszego efektu wygładzenia. Włosy wysokoporowate warto zabezpieczać na końcach olejkiem bez spłukiwania. Do takich włosów lepiej sprawdzi się maska do włosów niż odżywka, zwłaszcza jeśli są świeżo po zabiegu koloryzacji czy rozjaśniania. Taki kosmetyk ma bardziej skoncentrowane składniki, które mogą wniknąć głębiej w strukturę włosów.
Jak dbać o włosy niskoporowate?
Włosy niskoporowate należy pielęgnować przy użyciu szamponów i odżywek o jak najbardziej naturalnym i nie obciążającym włosów składzie. Takie włosy nie potrzebują częstego stosowania protein i można się ograniczyć do ich użycia w pielęgnacji nawet dwa razy w miesiącu. Zwykle warto sięgać po szampony i odżywki na bazie kwasu hialuronowego, czy choćby ekstraktu z zielonej herbaty. Do takich włosów lepiej sprawdzą się odżywki niż maski, gdyż nie należy ich zbytnio obciążać. Na pewno trzeba stosować kosmetyki do spłukiwania. Warto też sięgać po naturalne oleje i olejować włosy raz w tygodniu, choćby stosując olej kokosowy.
Artykuł sponsorowany