Heroiczne życie

 

Panta rhei wypowiedział w starożytności Heraklit, aby podkreślić, że świat nieustannie się zmienia. Wszystko płynie i człowiek nie może wejść dwa razy do tej samej rzeki. Dziś pewnie wpadłby on w przerażenie, jak wielkie i szybkie są te zmiany. Z uśmiechem politowania czytamy słowa, które w XIX wieku wypowiedział Charles H. Duell, komisarz amerykańskiego Biura Patentowego: „Wszystko, co mogło zostać wynalezione, już zostało wynalezione”.

Jednak dynamiczne zmiany świata, kultury, polityki czy w wymiarze osobistym – miejsc zamieszkania, pracy, całego środowiska życia powodują frustrację. Każdego dnia oglądamy wieczorem obrazki i nie wiemy, co z tego wyniknie, także dla nas (gdy piszę te słowa, płonie Majdan w Kijowie; gdy to przeczytasz, sytuacja zapewne będzie zupełnie inna). Czujemy, że nie mamy żadnej władzy poza pilotem telewizora…

W sercu rodzi się tęsknota za stabilnością, przewidywalnością; pragniemy, aby było jak dawniej. Kiedyś człowiek siał, zbierał albo piekł chleb. Pracował w warsztacie. Widział, że jest komuś potrzebny. Napełniał go sensem uśmiech tych, którzy korzystali z jego pracy. Ona go kształtowała – był rolnikiem, piekarzem czy stolarzem. Dziś siedzi za jednym z setek korporacyjnych biurek i wypełnia kolejne kratki w arkuszu kalkulacyjnym, nie mając pojęcia, komu służy i kto z jego pracy skorzysta. Czasem tylko od niechcenia spogląda na zawieszone na ścianie logo, aby przypomnieć sobie, w jakiej firmie obecnie pracuje.

Dylematy współczesnego człowieka są punktem wyjścia dla Chrisa Lowneya, autora książki Heroiczne życie. Odkryj cel w życiu i zmieniaj świat. Ów autor, przez wiele lat bardzo ważny człowiek w najpotężniejszym amerykańskim banku inwestycyjnym J. P. Morgan, wprowadza czytelnika na drogę poszukiwania celu życia. Dlatego im bardziej zmienia się świat, „w coraz większym stopniu poczucie sensu musimy znajdować dla siebie sami”.

Książkę tę, dotykającą najgłębszych spraw serca, czyta się jak pełną akcji powieść. Popełniłby jednak błąd ten, kto dałby się porwać stylowi charyzmatycznego pisarza. Każdy rozdział dotyka bowiem fundamentalnych spraw i zmusza do refleksji: Gdzie jesteś? Jaki jest cel twojego życia? Kim chcesz być za 5, 10 i więcej lat? Nie są to jednak pytania zadawane z fotela psychologa, autor staje się przewodnikiem duchowym. Darzącego go zaufaniem czytelnika wprowadza w świat wartości, które trzeba wyznawać. Czerpie z tradycji jezuickiej, odwołując się do Ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli. Poznał je jako kleryk w Towarzystwie Jezusowym, lecz potem jego życie potoczyło się zgoła inaczej. Jednak – jak sam stwierdza – ten duchowy fundament umożliwił mu osiągnięcie sukcesu na najwyższych stanowiskach w biznesie. Dziś uczy nas, jak wyznaczać życiowe cele, dobierać do ich realizacji najlepsze środki i w jaki sposób dokonywać trudnych wyborów, by wreszcie każdy dzień uczynić ważnym i pięknym. Jego książka to świadectwo, jak duchowe zasady zapisane przez św. Ignacego mogą doprowadzić do odkrycia najgłębszego sensu w życiu codziennym, zawodowym czy biznesie, a przede wszystkim uczą głębokiego kontaktu z Bogiem.

Chris Lowney jezuitą nie został. Za to jego pierwsza książka Heroiczne przywództwo. Tajemnice sukcesu firmy istniejącej ponad 450 lat oraz najnowsza Heroiczne życie. Odkryj cel w życiu i zmieniaj świat są wydawane na całym świecie. Prowadzą miliony ludzi do najważniejszego odkrycia: „Nastąpił kres cywilizacji własnego «ja». Czas budować cywilizację miłości”.

Avatar

Author: ks. Przemysław Król SCJ

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.