END – co, jak i dlaczego?

Jesteśmy małżeństwem z trzydziestotrzyletnim stażem. Od początku nasze wspólne życie chcieliśmy budować na głębszej przyjaźni z Bogiem, dlatego szukaliśmy wspólnoty, która pomoże nam piękniej realizować ten zamiar. Należymy do Equipes Notre-Dame (END). Jak działa ten ruch? Jakie jest nasze doświadczenie?

Equipes Notre-Dame zrodził się 25 lutego 1939 roku we Francji w czasie spotkania 4 małżeństw z ks. Caffarelem. Po wojnie ruch zaczął się rozrastać, wychodząc poza granice kraju, a obecnie występuje na wszystkich kontynentach. Jego misję określił ks. Henri Caffarel w słowach: „END mają za podstawowy cel pomagać małżeństwom w dążeniu do świętości. Ani więcej, ani mniej”.

W dzisiejszych czasach, w których tak widoczny jest kryzys małżeństwa, ruch jest szansą na przezwyciężenie tej zgubnej tendencji. O jego sile i skuteczności świadczy fakt, że na propozycję o. Caffarela odpowiadają tysiące małżeństw na całym świecie. Pójście drogą świętości we dwoje jest wielką radością i szansą, ale również ogromnym wyzwaniem, któremu sprostać pomaga formacja w ruchu. Małżonkowie są niejako misjonarzami sakramentu małżeństwa.

styl Karty

Fundamentem duchowości END jest tzw. Karta, czyli reguła ruchu. W niej został zawarty charyzmat naszej wspólnoty. Należą do niego punkty dotyczące konkretnego wysiłku, które pomagają we wzroście duchowym, budując miłość i jedność małżeństw. Są to kroki pozwalające małżonkom nie tylko twardo stąpać po ziemi, ale i razem iść w tym samym kierunku. Stawiamy w ruchu na wspólną modlitwę małżeńską i rodzinną, ale i osobistą, „zasiadanie”, regułę życia i słowo Boże. Dużo? Wcale nie!

małe kroki

Modlitwa małżeńska, na której codziennie spotykają się mąż z żoną, trzymając się za ręce i odmawiając Magnificat, uwielbiając Boga za miłość, ale też trudy życia, mając świadomość, że Maryja stoi razem z Nim i wstawia się za małżeństwem, to pierwszy z kroków. Codzienna wspólna modlitwa rodzinna razem z dziećmi (w miarę możliwości), ponieważ rodzina jest jednością i tak powinna oddawać cześć Bogu – to również propozycja duchowości END.

Bardzo istotna jest małżeńska rozmowa w konkretnym dniu, raz w miesiącu w obecności Bożej, czyli tzw. „zasiadanie”. To moment, kiedy poznajemy i rozważamy wolę Pana w stosunku do naszego małżeństwa na przyszły miesiąc i wypełniamy ją. Jest to czas świętowania naszego sakramentu małżeństwa i, zarówno w chwilach trudnych, jak i radosnych, odnawianie go dla umocnienia naszej miłości.

Natomiast reguła życia jest systematyczną pracą nad sobą, a nie nad małżonkiem. To wtedy postanawiam zmienić lub wzmocnić konkretną sprawę w moim życiu.

Karta END zaprasza małżonków do corocznego uczestnictwa w rekolekcjach zamkniętych. Natomiast codziennym elementem wspólnego wzrostu są również indywidualne, regularne słuchanie słowa Bożego i czas przeznaczony na spotkanie z Panem twarzą w twarz, czyli modlitwa osobista.

END to droga, nie nagroda…

Życie charyzmatem duchowości małżeńskiej jest nieustannym budowaniem relacji i miłości w małżeństwie, a także stałym sięganiem po łaski sakramentu, przez który żywy Jezus jest obecny każdego dnia w naszych rodzinach. Jest On naszym świadkiem, naszą siłą i nadzieją w chwilach pięknych i trudnych. Każdego, kto chciałby spróbować przeżyć własną przygodę z END, zapraszamy najpierw na stronę www.end.org.pl, na której m.in. można zorientować się, gdzie szukać najbliższej wspólnoty.

Cieszymy się, że Bóg dał nam powołanie do tej wspólnoty. Jest to ogromny dar dla naszego małżeństwa i naszych dzieci. Dla nich jesteśmy pierwszym przykładem miłości małżeńskiej, od nas uczą się jej i jeżeli zechcą, wniosą ją we własne życie. Przed dziećmi nic się nie ukryje, dla nich szczególnie jesteśmy misjonarzami i świadkami sakramentu. W wychowywaniu pomagają nam również przyjaciele ze wspólnoty, którzy tak samo jak my trudzą się w drodze do świętości. W nich widzimy oblicze kochającego Boga, pomagamy sobie nawzajem, wspieramy się i umacniamy. Naszymi przyjaciółmi są również księża – doradcy duchowi, którzy towarzyszą nam i służą własnym charyzmatem.

Avatar

Author: Anna i Roman Kobiałkowie

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.