Dzielić się chlebem i sercem

Czas wakacji i urlopów skłania bardziej do myślenia o wypoczynku, dystansie od obowiązków, pracy, codziennych zmagań. I dobrze, że taki czas jest, bo zarówno psychika, jak i ciało potrzebują uspokojenia i wytchnienia. Jest jednak sfera naszego życia, w której nie ma urlopów ani przerw: to nasze życie religijne, relacje z Bogiem, ale też świadectwo chrześcijańskiego życia. Trwając w Roku Miłosierdzia, uwielbiamy Boga za dary Jego miłości, ale nawet podczas wakacji chcemy pamiętać, że każdy z nas jest przedłużeniem miłującej ręki Boga, że to przez nas okazuje On miłosierdzie tym, którzy są w potrzebie. Dlatego obecny numer „Czasu Serca” jest poświęcony uczynkom miłosierdzia względem ciała.

Na wiele sposobów możemy czynić miłosierdzie. W artykule wprowadzającym Karolina Krawczyk przedstawia charytatywną działalność księży orionistów, zwłaszcza ich wyjątkową pomoc dla niepełnosprawnych i bezdomnych. Podobną działalność dla bezdomnych miasta Rzymu opisuje Beata Zajączkowska. W wywiadzie z ks. Jackiem Stryczkiem możemy „spotkać się” z twórcą Szlachetnej Paczki, konkretnej i odpowiedzialnej pomocy dla autentycznie potrzebujących. Z kolei ks. Piotr Chmielecki pisze o potrzebie budowy studni w Czadzie, gdzie woda jest stawką życia. Zachęca nas do wsparcia tej inicjatywy.

W dziale „czas zamyślenia” ks. Przemysław Bukowski próbuje w sobie właściwy sposób pokazać napięcie między sprawiedliwością a miłosierdziem, zagadnienie trudne i jednocześnie ciekawe. Poza tym na uwagę zasługuje kontynuacja cyklu ks. Krzysztofa Palucha na temat początków życia i jego ochrony oraz biblijne rozważania Lectio divina, ponownie podjęte przez ks. Krzysztofa Naporę.

Życzę wszystkim Czytelnikom dobrego wypoczynku podczas wakacji, ale również wiele wykorzystanych okazji do okazywania miłosierdzia naszym siostrom i braciom w potrzebie. Mam nadzieję, że pozytywnym światłem na tej drodze będą również rozważania podjęte w obecnym numerze „Czasu Serca”.

ks. Dariusz Salamon SCJ

Author: ks. Dariusz Salamon SCJ

Sercanin, opiekun postulantów w Pliszczynie, wykładowca teologii fundamentalnej i religiologii, prowadzi rekolekcje dla młodzieży, lubi wyprawy w góry, narty, fotografię.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.