Domus Mater i „Talent”

Zaledwie pięć kilometrów na południowy wschód od krakowskiego rynku, w dzielnicy Płaszów mieści się sercański Domus Mater – Dom Matki. To nie tylko hotel dla turystów, ale przede wszystkim miejsce spotkań i chrześcijańskiego rozwoju.

Z duszpasterskiej oferty mogą skorzystać m.in. przedsiębiorcy i pracodawcy, dla których od wielu lat działa duszpasterstwo „Talent”. Jego członkowie w czasie swoich spotkań formacyjnych uczą się, jak zgodnie z katolicką nauką społeczną prowadzić swoje biznesy, dzielą się często trudnymi historiami „z branży”, tworząc w ten sposób środowisko chrześcijańskich przedsiębiorców. Jednak „Talent” to przede wszystkim przestrzeń do tego, aby pogłębiać swoje życie duchowe, biorąc udział np. w rekolekcjach, pielgrzymkach zagranicznych czy Ogólnopolskiej Pielgrzymce Przedsiębiorców i Pracodawców.

Inspiracją do powstania duszpasterstwa były słowa Jana Pawła II, które wygłosił w 1997 roku w Legnicy do pracodawców: „Zwracam się tu przede wszystkim do tych braci w Chrystusie, którzy zatrudniają innych. Nie dajcie się zwieść wizji natychmiastowego zysku, kosztem innych. Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie eucharystycznego Chleba stanie się dla was oskarżeniem”. Dwa lata później wystartowały pierwsze spotkania duszpasterstwa. Dziś, po dwudziestu latach od tamtego momentu, „Talent” rozprzestrzenił się na całą Polskę, a z chrześcijańskiej formacji korzystają przedsiębiorcy nie tylko z Krakowa, ale także z Bielska-Białej, Dębicy, Gdańska, Gliwic, Łodzi, Nowego Sącza, Poznania, Rybnika, Warszawy, Wrocławia i wielu innych miast i miasteczek w kraju.

Bycie częścią „Talentu” jest okazją i zaproszeniem do tego, aby dawać świadectwo „moralnego przedsiębiorcy” wszędzie tam, gdzie świat zdaje się iść na przekór chrześcijańskim wartościom. Członkowie duszpasterstwa podkreślają wielokrotnie, że uczestnictwo w działaniach „Talentu” nie tylko uratowało ich biznesy, ale stało się okazją do wzrostu w wierze i zaufaniu Bogu.

w trosce o rodziny

W Domus Mater działa także Centrum Zdrowia Rodziny, w ramach którego funkcjonuje m.in. poradnia psychologiczna. Skorzystać z niej mogą m.in. pary w kryzysie małżeńskim, rodzice, którzy nie radzą sobie z wychowywaniem dzieci bądź osoby, które przeżywają jakieś trudności emocjonalne. Nie zapomniano także o osobach z niepełnosprawnością. Oni także mogą sięgnąć po pomoc. W sercańskiej poradni na potrzebujących czekają psycholodzy oraz kapłan.

Ponadto CZR organizuje warsztaty komunikacji dla narzeczonych „Szkoła dialogu”. Podczas całodziennych warsztatów każdy z uczestników może przyjrzeć się temu, jak radzi sobie (bądź nie) ze swoimi emocjami i jak jego zachowania wpływają na drugą osobę w związku. „Szkoła” to także okazja do tego, aby uczyć się rozwiązywać konflikty, łagodzić spory, dbać o relację narzeczeńską (a później małżeńską) oraz nauka skutecznego radzenia sobie w trudnych sytuacjach, jakie czekają na przyszłych małżonków.

Dla tych z narzeczonych, którzy chcą bardziej zrozumieć istotę sakramentu małżeństwa, sercanie przygotowali także „weekendy dla zakochanych”. To dwudniowe spotkanie, w czasie którego nupturienci mają okazję do szukania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. I choć rdzeniem spotkania jest głębsze zrozumienie sakramentu na płaszczyźnie duchowej, to jednak prowadzący dotykają zagadnienia także od strony pedagogicznej i psychologicznej. „Weekend dla zakochanych” to czas, w którym przyszli małżonkowie mogą sobie odpowiedzieć na pytania: W jaki sposób chcę wychować dzieci, którymi Bóg nas obdarzy? Jak poradzę sobie w roli rodzica? Co zrobić, aby nie utracić miłości, jaką mam do najbliższej mi osoby? Jak ją rozwijać, dbać o nią i pielęgnować? Czy małżeństwo i rodzicielstwo to rzeczywiście koniec własnego życia i od tej pory niemoc w realizowaniu swoich pasji? Czy w małżeństwie znajdę czas na pogłębioną modlitwę, a moja relacja z Bogiem nie ucierpi? Wykwalifikowany zespół specjalistów pomoże przyszłym małżonkom w szukaniu odpowiedzi i rozwiązań.

Sercanie nie zapomnieli także o małżeństwach, które przeżywają różnego rodzaju kryzysy. To właśnie dla nich przygotowano warsztaty „Szkoła dialogu małżeńskiego”, czyli cykl trzech spotkań, których celem jest zaangażowanie każdego z małżonków w budowanie lepszego małżeństwa oraz pokonanie trudności, z jakimi przyszło im się mierzyć. Wsparcie i opieka prowadzących pozwalają na pogodne i odważne zmierzenie się z problemami w związku.

otoczyć troską życie

W dzisiejszym świecie wiele emocji budzi temat płodności w małżeństwie w świetle nauki Kościoła. W Domus Mater można podjąć zagadnienia naprotechnologii, planowania potomstwa oraz walki z bezpłodnością. Każda kobieta, która chciałaby poznać lepiej funkcjonowanie swojego organizmu, a tym samym przygotować się na przyjęcie potomstwa, może skorzystać z indywidualnego szkolenia z zakresu metody objawowo-termicznej wg prof. Roetzera bądź Modelu Creightona. Na chętne kobiety (a także pary małżeńskie) czeka dyplomowany instruktor, który cierpliwie odpowie na wszystkie pytania i nauczy korzystania z odpowiednich metod obserwacji. W szkoleniu mogą wziąć udział nie tylko małżonkowie, ale także doradcy rodzinni, personel medyczny, księża i siostry zakonne, i wszyscy ci, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu ludzkiej płodności.

życie po przeszczepie

Kolejną propozycją księży sercanów jest Duszpasterstwo Transplantacja „Tak”, którego celem jest towarzyszenie wszystkim tym, którzy przygotowują się do przeszczepienia narządu bądź są już po transplantacji. Kapłani chcą skupić wokół siebie także wszystkich lekarzy, personel medyczny, rodziny osób chorych, a także tych, którzy już oddali swoje narządy. Wydarzeniem łączącym osoby po transplantacji jest także ogólnopolska pielgrzymka ludzi po przeszczepie i związanych z transplantacją. Duszpasterstwo stawia sobie za cel również propagowanie wiedzy na temat etycznej strony transplantacji narządów i zachęcanie do podpisywania tzw. karty dawcy, czyli zgody na pobranie narządów po śmierci.

Więcej informacji o działalności Domus Mater można znaleźć pod adresem: www.domusmater.pl.

Karolina Krawczyk

Author: Karolina Krawczyk

Kiedyś kard. Nagy zadziwił się moim wzrostem i nazwał mnie "małą redaktorką". Tak już zostało :) Z CzasemSERCA związana jestem od 2009 roku. Prowadzę także nasze radiowe audycje w Radio Profeto.pl Fascynuje mnie człowiek, dlatego najczęściej przeprowadzam dla Was wywiady. Uważam, że ludzie są Cudem.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.