Albert – ojciec ubogich

„Nowy Rok bieży, w jasełkach leży”. Tajemnica Bożego Narodzenia uprzedza rozpoczęcie Nowego Roku. To największe wydarzenie, jakim było wcielenie Syna Bożego, jest punktem odniesienia całych ludzkich dziejów, historii życia każdego z nas, ale również naszego „Czasu Serca”. Pierwszy numer tego czasopisma ukazał się na Boże Narodzenie 1991 roku, a więc dokładnie 25 lat temu! Niepostrzeżenie dożyliśmy srebrnego jubileuszu „Czasu Serca”! Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za te wszystkie lata redakcyjnej pracy, poszukiwania nowych inspiracji, tematów, a zwłaszcza za wielki wysiłek całego pokolenia redaktorów i autorów naszego czasopisma, bez których nie mogłoby ono powstać, ani się ukazywać. Dziękujemy też wszystkim wiernym Czytelnikom, zwłaszcza tym, którzy towarzyszą nam od początku, za ich wsparcie i życzliwość dla naszej redakcji. Życzmy sobie, aby nasze czasopismo nadal pięknie się rozwijało i służyło chwale Bożego Serca.

W tym roku, podążając za inspiracją Kościoła, chcemy rozważać nasze chrześcijańskie powołanie w perspektywie kolejnego sakramentu, jakim jest bierzmowanie. Namaszczeni Duchem Świętym, jesteśmy pobudzani do dawania świadectwa, podejmowania misji, ewangelizacji, dzielenia się tym, co odkryliśmy dzięki wierze w Chrystusa, czym na co dzień staramy się żyć.

Takim wyjątkowym świadkiem w nowym roku będzie św. br. Albert, którego 100. rocznica śmierci przypada w Boże Narodzenie 2016 roku. Jego osobie pragniemy poświęcić aktualny numer „Czasu Serca”. Znajdziemy na jego łamach m.in. artykuł  s. Teresy Pawlak, w którym opowiada o swoim zachwycie br. Albertem i o naśladowaniu go na drodze powołania albertyńskiego. Z kolei reportaż Karoliny Krawczyk, poświęcony bezdomności i wychodzeniu z niej dzięki pomocy braci albertynów, ukazuje, że misja św. Alberta jest wciąż potrzebna. Natomiast historyk sztuki Iwona Brandys opowiada o pasjach malarskich Adama Chmielowskiego.

Chcielibyśmy również odświeżyć naszą znajomość duchowości Bożego Serca, w związku z tym będziemy publikować teksty ks. Józefa Gawła SCJ, dobrego znawcy tej tematyki.

Pragnę serdecznie podziękować ks. Sławomirowi Kamińskiemu SCJ, który przez ostatnie pięć lat regularnie pisał teksty na pierwsze piątki miesiąca. Niech Boże Serce błogosławi mu na jego kapłańskiej drodze.

Wszystkim Czytelnikom życzę interesującej lektury!

ks. Dariusz Salamon SCJ

Author: ks. Dariusz Salamon SCJ

Sercanin, opiekun postulantów w Pliszczynie, wykładowca teologii fundamentalnej i religiologii, prowadzi rekolekcje dla młodzieży, lubi wyprawy w góry, narty, fotografię.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.