Zapalić od iskry miłosierdzia

Pojawił się ciekawy pomysł Konferencji Episkopatu Polski, która postanowiła zorganizować akcję modlitewną „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”. Jej realizację zleciła Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Stowarzyszeniu Absolwentów „Dzieło”.

iskra rusza w Polskę

Jak mówi prezes fundacji, ks. Jan Drob, akcja ta została podjęta w związku z zadaniem do „rozniecania iskry Bożej łaski” i „przekazywania światu ognia miłosierdzia”, do czego wezwał Jan Paweł II podczas konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sierpniu 2002 roku. „Było to bezpośrednim nawiązaniem do słów, które Jezus skierował do św. Faustyny Kowalskiej: «[Z Polski] wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje» czy «W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! (…) Bądźcie świadkami miłosierdzia!»” – przypomina ks. Jan Drob.

W niedzielę 30 marca kard. Dziwisz przekazał ten właśnie ogień delegacjom ze wszystkich polskich diecezji. W trakcie uroczystej Mszy św. w krakowskich Łagiewnikach „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia” otrzymali również prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji kościelnych, państwowych i społecznych, m.in. straży pożarnej, policji, służby więziennej, Caritas Polska, zakonów, organizacji harcerskich i mediów. Z kolei 13 kwietnia w Niedzielę Palmową, podczas diecezjalnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, biskupi przekażą iskrę delegacjom młodzieży z poszczególnych parafii oraz reprezentantom władz samorządowych i instytucji społecznych, jak szpitale, hospicja, domy dziecka, domy pomocy społecznej i więzienia.

pod górkę, ale do przodu

Przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II rozpoczęły się w krakowskiej wspólnocie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” już na początku marca. Powstawały pomysły i plany, jak promować „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia”, oraz prośby, podziękowania i postanowienia Polaków względem papieża. Dzisiaj media są głównym nośnikiem informacji, dlatego postanowiono nakręcić spoty reklamowe. Mimo napotkanych przeszkód Pan Bóg czuwał nad organizatorami! W ostatniej chwili dzięki uprzejmości Radia Spektrum zostało udostępnione studio i znaleziony realizator dźwięku – Rafał Podraza. Pochodnie, które służyły jako rekwizyty, wypożyczono za zgodą Centrum Jana Pawła II. Zaprzyjaźnione studio filmowe Blink Film zgodziło się pomóc w kręceniu spotu reklamującego „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia”. Krakowska wspólnota poprosiła, żeby przedstawiciele z wszystkich miast pozostałych wspólnot Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nagrali dosłownie trzysekundowy materiał filmowy, w którym stoją w centralnym, rozpoznawalnym dla swojego miasta miejscu z lampionem czy też świeczką. To będzie symbol, że „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia” obejmuje całą Polskę. Jak mówi Joanna Soboń, starosta krakowskiej wspólnoty stypendystów: „Jesteśmy przekonani, że im więcej trudu napotykasz na swojej drodze podczas realizacji jakiegoś zadania, to tym bardziej powinieneś się starać i nigdy się nie poddawać, bo właśnie wtedy najbardziej możesz odczuć nieustającą miłość Chrystusa”. I dodaje świadectwo o swoim związku z polskim papieżem: „Jan Paweł II zaszczepił w moim sercu pragnienie bycia człowiekiem modlitwy. Podziwiam go za to, że modlił się w każdym czasie! Modlitwa wypełniała jego dzień i całe życie. Kochał każdego człowieka, nad każdym się pochylał i zatrzymywał. Dziękuję mu za to, że uczy mnie miłości do drugiego człowieka. Był osobą o nieprzeciętnej mądrości, zachęca mnie to do zgłębiania wiedzy, do ciągłego poznawania i odkrywania świata. Jestem dumna, że mogłam śledzić pontyfikat największego Polaka” – podkreśla Joasia.

W dniu kanonizacji Jana Pawła II, czyli 27 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, iskra powędruje bezpośrednio do wiernych. Odbiorą ją oni w swoich parafiach z wykorzystaniem wspomnianych lampionów, świec lub paschalików i zaniosą do swoich rodzin. W ten sposób każda osoba będzie mogła doświadczyć blasku Bożego miłosierdzia.

Święta s. Faustyna tak pisała o iskrze: Gdy się modliłam za Polskę, usłyszałam te słowa: «Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje»” (Dz. 1732). A Jan Paweł II w czasie homilii wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku podczas konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podkreślił: „Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy”. Z tych słów Jana Pawła II wynika wielkie zadanie.

kierunek → świętość

A kim dla stypendystów był Jan Paweł II i jaki jest jego ślad w ich życiu? Kamil Chrustek, krakowski stypendysta Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, tak mówi o swoim duchowym związku z Karolem Wojtyłą: „Jan Paweł II jest dla mnie przede wszystkim wzorem pokory i tego, jak wybaczać bliźnim. Dzięki niemu dostrzegamy, jak wielką wartością są miłość, rodzina oraz wiara. Jego słowa motywują w dążeniu do doskonałości i pozwalają zaufać Bogu. Dzięki fundacji mam okazję, m.in. w trakcie przygotowań takich akcji jak „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”, na własne oczy zobaczyć urzeczywistnianie się jego słów. Stypendyści swoim życiem świadczą o nauczaniu papieża. Każdy z nich z osobna jest niezwykle wartościową osobą. Dzięki nim kształtuję swoją wiarę i charakter, a także mam pewność, że zawsze mogę na nich liczyć”.

Z kolei Marta Winiarczyk (lubelska studentka pedagogiki specjalnej pochodząca z diecezji gorzowskiej) dodaje, że ważne dla niej stały się obozy, będące jednocześnie obowiązkiem w ramach formacji stypendystów oraz czasem odpoczynku i poznania poszczególnych treści papieskich wskazówek na ziemskiej drodze życia. „Obozy pozwalają mi poszerzyć wiedzę na temat nauczania Jana Pawła II i wskazują, jak mogę wcielić je w życie” – mówi Marta.

Mariola Bojanek – stypendystka z diecezji lubelskiej studiująca geodezję i kartografię na Politechnice Warszawskiej, a obecnie przebywająca na Erasmusie w Madrycie – zaznacza zaś, że uświadomiła sobie, czym jest świętość, dzięki postawie życia Jana Pawła II. I ta postawa tkwi w niej bardzo mocno, chce w swoim życiu starać się o dążenie do świętości, która jest patrzeniem na drugiego człowieka sercem pełnym miłości, to ogromna chęć, potrzeba i próba pójścia w pełni za Chrystusem. I jak mówi: „To pragnienie serca wypełnia się w realizowaniu nauki Chrystusa. Świętość to postawa, która wymaga ogromnej odwagi, samozaparcia i pomocy Ducha Świętego. Świętość to ukryte pragnienie, które każdy z nas nosi w swoim sercu”.

Księdza Rafała Marciaka, opiekuna krakowskiej wspólnoty stypendystów, posługującego w sanktuarium bł. Jana Pawła II, cieszy fakt, że wielu ludzi włączyło się we współpracę przy tym dziele. A jego związki z Janem Pawłem II? „Miałem okazję być z nim w asyście przy liturgii. I to było niezwykłe doświadczenie, bo jemu właśnie zawdzięczam moje kapłańskie powołanie. A w indywidualnych spotkaniach z nim bardzo zaskakujące było ciepło. Ciepło, które przenikało serce, i to zainteresowanie drugim człowiekiem. Jan Paweł II zawsze chciał być blisko każdego człowieka. Już w jego oczach widać było głębię człowieczeństwa” – wspomina ks. Rafał.

Oby w nas pozostało pragnienie widzenia w każdym człowieku Chrystusa.

Dorota Mazur

Author: Dorota Mazur

Teolog, dziennikarz i historyk Kościoła, a obecnie doktorantka z zakresu biblistyki UPJPII. Największą jej pasją jest muzyka. Autorka ponad 300 artykułów m.in. na łamach dwumiesięcznika „Czas Serca”. Związana niegdyś z Ruchem Światło-Życie, a w czasach studiów z Dominikańskim Duszpasterstwem Akademickim „Beczka”. Stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, współzałożycielka Stowarzyszenia Absolwentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia „Dzieło”.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.