Z naszą Matką w Nowy Rok

Pierwszy numer „Czasu Serca” w nowym 2016 roku, jaki oddajemy do rąk naszym Drogim Czytelnikom jest wyjątkowy. Dedykowany jest bowiem Matce Bożej królującej od ponad 80 lat w sercańskiej parafii w Krakowie w cudownym obrazie Pani Płaszowskiej, zwanej także Matką Błogosławionego Macierzyństwa. Obraz ten jest bezcennym skarbem polskich sercanów i wiernych płaszowskiej parafii. Dzięki staraniom ks. Mariana Niziołka SCJ, ówczesnego proboszcza, 5 maja 1991 roku obraz został koronowany przez kardynała Franciszka Macharskiego. Przez ostatnie dwa lata obraz był poddany gruntownej konserwacji.

10 października 2015 roku powrócił do kościoła płaszowskiego, gdzie został uroczyście wprowadzony przez księży sercanów i umieszczony w nowym ołtarzu.

Kim jest Matka Boża w płaszowskim obrazie dla członków zgromadzenia sercanów oraz dla wiernych parafii w Krakowie-Płaszowie? Jak to się stało, że obraz znalazł się na krakowskiej ziemi? Dlaczego obraz należało poddać pracom konserwatorskim i jak one przebiegały? Jaka jest wymowa ideowa obrazu? Jak wygląda dzisiaj kult Matki Boskiej Płaszowskiej, czy ma jakiś szczególny charakter? Jakie łaski nadzwyczajne wierni i pielgrzymi wymodlili przed cudownym obrazem?

Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziemy w wywiadzie z księdzem proboszczem sercańskiej parafii w Krakowie – Sławomirem Knopikiem SCJ oraz konserwatorem obrazu, panem Grzegorzem Kosteckim, a także w tekstach autorstwa ks. Stanisława Mieszczaka SCJ i ks. Krzysztofa Napory SCJ.

Aktualny numer jest wyjątkowy także dlatego, że został zredagowany wspólnymi siłami, już bez dotychczasowego redaktora naczelnego. Ksiądz Radosław Warenda SCJ podjął pracę w Kurii Generalnej Księży Sercanów w Rzymie. Przy tej okazji pragnę Mu serdecznie podziękować za czteroletnią pracę w Wydawnictwie Księży Sercanów DEHON na stanowisku redaktora naczelnego „Czasu Serca”. Dzięki Niemu czasopismo to nabrało nowego kolorytu i otworzyło się na nowe środowiska odbiorców, zwłaszcza w mediach elektronicznych. Dziękuję za podejmowanie na łamach „Czasu Serca” ważnych i aktualnych tematów z życia Kościoła i świata. Nowym redaktorem naczelnym zostanie ks. Dariusz Salamon SCJ. Podejmie on obowiązki od następnego numeru „Czasu Serca”. Pragnę mu życzyć, aby pod jego kierunkiem nasze czasopismo dalej się rozwijało i docierało do serc spragnionych ludzkiej i Bożej miłości.

Święta Boża Rodzicielka Maryja wprowadziła nas w kolejny Rok Pański 2016. Wzywajmy Jej imienia za każdym razem, gdy czujemy szczęście i pomyślność, jak i wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek trudności. Ona zawsze, jak najlepsza Matka, kiedy tylko usłyszy swoje imię przez nas wypowiedziane, pośpieszy nam z pomocą, stając się dla nas „znakiem pociechy i niezawodnej nadziei”. Nie pozostawi nas nigdy samych w trudnym położeniu

Avatar

Author: ks. Krzysztof Zimończyk SCJ

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.