W przededniu 20. rocznicy powstania Wydawnictwa Księży Sercanów DEHON o tym, jak to wszystko się zaczęło i w jakim kierunku się rozwinęło, z ks. Krzysztofem Zimończykiem SCJ, dyrektorem wydawnictwa, rozmawia ks. Radosław Warenda SCJ.
Od pobożnych obrazków do ciężkich dzieł teologicznych… Z czym dziś można skojarzyć wydawnictwo DEHON?
Po 20 latach działalności nasze wydawnictwo należy do jednych z bardziej aktywnych wydawnictw katolickich, które powstały w Polsce po 1989 roku. Znane jest z promowania duchowości Bożego Serca oraz Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Polsce. Dążymy do publikowania książek na najwyższym poziomie edytorskim, przyciągających uwagę zarówno treścią, jak i oprawą graficzną. Wizytówką wydawnictwa jest oczywiście „Czas Serca”. Od niego tak naprawdę wszystko się zaczęło… Nasze czasopismo ma już wierne grono czytelników, których przekonują zarówno interesujące artykuły poświęcone duchowości Bożego Serca, życiu wiary, aktualnym sprawom Kościoła czy zgromadzenia księży sercanów, życiu rodzinnemu i młodzieży, jak również bardzo staranna i atrakcyjna szata graficzna.
Kraków pełen jest dużych i mniejszych wydawnictw, również katolickich, więc na pewno nie chłodna analiza potrzeb rynku stała u początków wydawnictwa DEHON. Skąd zatem pomysł na działalność wydawniczą?
Ma on swoją genezę w charyzmacie i tradycji zgromadzenia założonego w 1878 roku we Francji przez o. Leona Dehona. Pośród różnych form apostolatu na rzecz królestwa Serca Jezusowego Założyciel księży sercanów widział również różnorodną działalność wydawniczą. Sam publikował liczne książki z zakresu duchowości Bożego Serca i nauki społecznej Kościoła. Wydawał też czasopismo pod znamiennym tytułem „Królestwo Serca Jezusowego w duszach i społeczeństwach”.
Sercanie w Europie Zachodniej od samego początku uwzględniali apostolstwo słowa pisanego w ramach swojej działalności. Prowadzili je zwłaszcza sercanie we Włoszech. Założone przez nich w 1960 roku wydawnictwo o nazwie EDB cieszy się wielką popularnością na katolickim rynku wydawniczym aż do chwili obecnej. Księża sercanie w Polsce mogli taką działalność rozpocząć dopiero po zmianach polityczno-społecznych, jakie dokonały się w kraju po 1989 roku. Nasze władze zakonne zdecydowały się najpierw na wydawanie czasopisma o tematyce duchowości Bożego Serca (od 1991 roku), założywszy, że przerodzi się ono w przyszłości w pełną działalność wydawniczą. Tak też się stało. Decyzja o powołaniu do życia wydawnictwa została podjęta przez nasze władze zakonne 29 kwietnia 1993 roku, jednakże dopiero 1 września 1994 roku zostało ono zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym w Krakowie i mogło rozpocząć swoją oficjalną działalność. Stąd też ta ostatnia data jest uważana za moment jego powstania. Duże zasługi w tworzeniu się wydawnictwa należy przypisać dwóm księżom: Stanisławowi Królowi i Andrzejowi Sawulskiemu, którzy w trudnych warunkach lokalowych kładli podwaliny tego ważnego dzieła Polskiej Prowincji Księży Sercanów.
Oferta wydawnictwa to nie zbiór przypadkowych książek. Co poza tematyką duchowości Serca Jezusowego publikują sercanie?
Przygotowując ofertę wydawniczą, staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom czytelników, stąd też wśród naszych publikacji można znaleźć książki zarówno z zakresu teologii, biblistyki, nauki społecznej Kościoła, jak również filozofii, duchowości, psychologii czy beletrystyki. Wydajemy także poezję. Wiele naszych publikacji ujętych jest w tematyczne serie. Jedną z ostatnich zapoczątkowanych jest seria Świadkowie wiary na dziś. Naszymi publikacjami staramy się włączać w życie Kościoła i promować jego ważne wydarzenia oraz programy duszpasterskie (np. Rok Wiary, kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII).
Które książki wydane przez wydawnictwo uważa Ksiądz za najcenniejsze?
Wśród naszych bestsellerów wymienić należy cykl książek z serii Lectio divina o. Innocenza Gargano (23 tomy), zbiór dokumentów kościelnych dotyczących kultu Najświętszego Serca Jezusowego Serce Jezusa w dokumentach Kościoła oraz trzy książki o. Amortha: Ojciec Pio. Wiara, cierpienie, miłość, Ostatni egzorcysta i Znak egzorcysty. Do cennych książek należy zaliczyć także pozycje ks. Stephena J. Rossettiego adresowane do kapłanów: Radość kapłaństwa i Listy do moich braci. Na uwagę zasługują również dokumenty Międzynarodowej Komisji Teologicznej, np. Od wiary do teologii, Teologia dzisiaj: perspektywy, zasady i kryteria, Bóg Trójca, jedność ludzi. Monoteizm chrześcijański przeciwko przemocy.
Nie sposób nie zapytać o plany na przyszłość. Jak widzi Ksiądz wydawnictwo DEHON za 10 lat?
Wydawnictwo będzie musiało zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Zmieniający się świat wymagać będzie innych sposobów dotarcia do tych, którzy nie tylko chcą usłyszeć cokolwiek o Bogu, ale też pogłębiać swoją wiarę i jej rozumienie. Wiele naszych publikacji będzie miało zupełnie inną formę od tej obecnej. Tradycyjną książkę wyprze zapewne książka w zapisie elektronicznym w formie e-booka z możliwością odczytania jej za pomocą telefonu komórkowego i innych urządzeń mobilnych. Jeszcze większa będzie nasza obecność w Internecie, na portalach społecznościowych.
Jak będziemy świętowali 20-lecie wydawnictwa w Krakowie?
Główne uroczystości odbędą się w sobotę 20 września 2014 roku w Domus Mater. Nasze świętowanie rozpoczniemy o 9.00 w auli Domus Mater. W czasie spotkania przewidziane są przemówienia i świadectwa zaproszonych osób. O 11.00 w sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. Artur Sanecki, prowincjał Polskiej Prowincji Księży Sercanów, a słowo Boże wygłosi ks. prof. Janusz Królikowski. Mam nadzieję, że będzie to dzień radosnego spotkania pracowników, współpracowników, a także przyjaciół naszego wydawnictwa.
Na koniec…
W imieniu całego zespołu wydawniczego pragnę serdecznie podziękować za okazywane nam zaufanie, wszelką życzliwość i współpracę. Jednocześnie zachęcam do utrzymywania z nami kontaktu i przekazywania innym tego, co dobre w naszej pracy i apostolstwie.