Sakrament miłosierdzia Boga Ojca

W najbliższą uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli już 20 listopada, zakończy się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Czas wielkich łask dla Kościoła, dla każdego wiernego, który spełniał uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Był to też czas radosnego przeżycia w polskim Kościele Światowych Dni Młodych.

Ten bogaty rok chcemy zamknąć refleksją nad naszym osobistym doświadczeniem przebaczenia w sakramencie miłosierdzia Boga Ojca, jednym z najbardziej łaskawych darów Bożego Serca, w którym obmywa nas mocą swojej krwi i wody wypływających z Jego przebitego boku na krzyżu. Równocześnie jest to jeden z najtrudniejszych sakramentów, bo wymaga stanięcia w smutnej prawdzie o naszej słabości i grzeszności.

Spowiedź święta. Jak na ten sakrament patrzą jego szafarze, czyli kapłani? Mamy na ten temat dwie rozmowy z kapłanami, spowiednikami – wywiad Karoliny Krawczyk z ks. Michałem Kowalskim o tym, jak spowiedź wygląda od strony księdza, o jej ludzkich uwarunkowaniach, oraz wywiad Doroty Bidzińskiej z o. Józefem Witko na temat potrzeby i trudności osobistego przebaczenia. O tym, jak trudno dotrzeć do spowiedzi wiernym w krajach misyjnych i jak sobie cenią oni tę posługę pisze Beata Zajączkowska. Prezentacji książki poświęconej charyzmatycznemu spowiednikowi św. o. Pio dokonuje Elżbieta Małasiewicz-Machula w swojej recenzji. Posługa sakramentalna ma swoje zakorzenienie w misji samego Jezusa. Czy jednak Jezus sam spowiadał ludzi? Na to pytanie odpowiada ostatni artykuł numeru.

Zachęcam do lektury pozostałych tekstów, które dotyczą m.in. tematyki ochrony życia (aktualny poświęcony jest in vitro) oraz pogłębiania wiary (s. Tendaj wyjaśnia, czy Jezus uważał się za Syna Bożego).

Tymczasem w grudniu obchodzimy 100. rocznicę śmierci św. Alberta Chmielowskiego. Postaci tej dedykowany jest tekst prof. Jana Drausa. Równocześnie jest on zwiastunem tematyki kolejnego „Czasu Serca”, który szerzej będzie poświęcony świętemu z Krakowa, cały przyszły rok został bowiem ogłoszony zarówno przez Episkopat, jak i przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Brata Alberta.

Drogim Czytelnikom życzę pełnej pokoju listopadowej zadumy połączonej z modlitwą za naszych zmarłych oraz owocnego okresu Adwentu.

 

ks. Dariusz Salamon SCJ

Author: ks. Dariusz Salamon SCJ

Sercanin, opiekun postulantów w Pliszczynie, wykładowca teologii fundamentalnej i religiologii, prowadzi rekolekcje dla młodzieży, lubi wyprawy w góry, narty, fotografię.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.