reewangelizować

Mało kto pamięta słowa bł. Jana Pawła II dotyczące stawianego niegdyś krzyża w krakowskiej Nowej Hucie, zaplanowanym przez władze „mieście bez Boga”. To właśnie o tamtym krzyżu papież powiedział, że rozpoczął dzieło nowej ewangelizacji. Dlaczego? Bo miał odrodzić wiarę w tych, którym ją wyrywano… Kto i komu próbuje dziś wyrwać dar wiary?

Nowością w nowej ewangelizacji są sami adresaci. Są to chrześcijanie, którzy często określają się mianem „wierzących niepraktykujących”, których wiara w praktyce jest martwa. To ci, którzy chrześcijaństwo znają powierzchownie, mając nierzadko fałszywe jego wyobrażenie, przez co stali się uprzedzeni do Chrystusa i Kościoła. Adresatami są również ci chrześcijanie, w życiu których dostrzega się rozdźwięk między wyznawaną wiarą a codziennym życiem.

A czym dla aktywnie żyjących w Kościele jest nowa ewangelizacja? Przede wszystkim osobistą przemianą, rozpaloną relacją z Chrystusem. Aż do czerwoności. Przez co nie możemy dalej usiedzieć na miejscu, a musimy iść – pchani Duchem Świętym – i dzielić się własnym doświadczeniem Boga.

Właśnie o tym jest wakacyjny numer „Czasu Serca”! Pokazujemy na jego łamach ludzi żywej wiary, którzy zwyczajnie na co dzień mówią o Chrystusie. Jak chociażby Piotr Jaskiernia, z którym spotkasz się w dziale „Temat na czasie”. Jeździ ciężarówką po drogach Ameryki, rozmawiając w trakcie pracy z osobami odwiedzającymi jego forum dyskusyjne. Dzieli się doświadczeniem spotkania z Bogiem, dyskutuje z fanami motoryzacji i modli się wraz z nimi.

Idea nowej ewangelizacji w Kościele powszechnym zostanie podjęta na nowo już w październiku tego roku w ramach Zwyczajnego Synodu Biskupów. Nie chodzi jednak o nowe formułowanie zasad wiary, lecz o szukanie nowych metod i dróg dotarcia do tych, którzy zostali zdechrystianizowani. Więcej o biskupich planach pisze ks. Przemysław Bukowski SCJ.

W tym „Czasie Serca” uświadamiamy również, że polska aktywność w dziele nowej ewangelizacji jest dość duża. I choć znamy przede wszystkim spotkanie w Lednicy pod okiem o. Jana Góry OP, to nad polskim morzem niebawem ruszy kolejny raz „Ewangelizacja nadmorska”. Właśnie o niej opowiada ks. Piotr Chmielecki SCJ – od kilku lat współorganizator plażowych ewangelizacji.

Bo w „Czasie Serca” nie szukamy winnych, ale promujemy Dobro i tych, dzięki którym ono staje się rzeczywistością. Przyjemnej wakacyjnej lektury i udanych urlopów!
ks. Radosław Warenda SCJ

Author: ks. Radosław Warenda SCJ

Człowiek, chrześcijanin, sercanin, ksiądz. W takiej, a nie odwrotnej kolejności, choć to ostatnie przenika aż do początku. Dzieciństwo spędziłem w Sosnowcu, młodość zakonną w Stopnicy i Stadnikach. A pierwsze kapłańskie kroki w lubelskiej parafii Dobrego Pasterza i Społecznych Szkołach im. Klonowica, też w Lublinie. Niegdyś studiowałem na Gregorianie, a później w latach 2011-2015 byłem redaktorem naczelnym "Czasu Serca". Dziś pracuję w kurii generalnej w Rzymie. Z zabranych ze sobą książek wziąłem wszystkie Tomáša Halíka.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.