Nadeszły wakacje, a wraz z nimi odpoczynek od szkoły dla młodszych i urlopy dla starszych. Część sercańskiej rodziny misyjnej pracuje jednak także w wakacje, nie oczekując za to pieniędzy. Kto to? Nasi misyjni wolontariusze. Pracują cały rok w całej Polsce. Nasza misyjna rodzina składa się z darczyńców, którzy na misje przekazują pieniądze i dary materialne, oraz kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy misjom oddają swoje zaangażowanie, czas i pracę.
praca przy krzyżykach
Przez cały rok Polskę objeżdża akcja „srebro na wagę złota”. Najpierw z Lublina wyrusza ks. Piotr Chmielecki SCJ i, za zgodą miejscowego proboszcza, wygłasza podczas niedzielnych Mszy Świętych misyjne kazania. Opowiada o pracy misjonarzy sercanów. Tydzień po nim do parafii przyjeżdżają nasi wolontariusze. Pracę zaczynają z samego rana od niepozornych czynności – wynoszenia stolika, rozstawiania słoików, rozkładania ulotek i plakatów. Później uwijają się, by „obsłużyć” parafian wychodzących z niedzielnej Mszy Świętej. Rozprowadzają sercańskie krzyżyki, opowiadają o misyjnych dobroczynnych projektach, a do słoików zbierają przynoszony przez parafian srebrny i złoty złom. Niedzielna akcja „srebro na wagę złota” kończy się wieczorem, a przywieziony do Lublina srebrny i złoty złom jest porządkowany i oddawany do rafinacji i wytopu krzyżyków. Niedzielne akcje to nie jedyne przestrzenie zaangażowania naszych wolontariuszy. Segregowania wymaga „dobra moneta” zbierana w szkołach i parafiach, do srebrnych krzyżyków przykleić trzeba metki i zapakować je do woreczków, w których później zostaną wysłane, a na drewniane nawlec rzemyki. Pracę tę wykonują wolontariusze, którzy raz w miesiącu sobotnie przedpołudnie spędzają w biurze Sekretariatu Misji Księży Sercanów w Lublinie na tych ręcznych robótkach i rozmowach.
wolontariat akcyjny
Sercańska rodzina misyjna może się także cieszyć z wyjątkowych wolontariuszy, którzy ofiarnie angażują się w wybrane akcje. Należą do nich choćby „Agentki 925”. To młode dziewczyny i dorosłe kobiety, które raz zorganizowały akcję „srebro na wagę złota” u siebie w parafii i postanowiły zrobić dla misji jeszcze więcej. Na przykład sprzedają wśród swoich znajomych sercańskie krzyżyki, misyjne kalendarze czy przeprowadzają rodzinne zbiórki starej biżuterii, którą raz na jakiś czas przekazują do Sekretariatu. Owocem pracy wolontariuszy jest także to, że w styczniu na ulice kilku miast wyruszają „kolędnicy misyjni”, którzy zbierają pieniądze na rzecz sercańskich dzieł misyjnych w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Nasi rozproszeni po całej Polsce akcyjni wolontariusze od niedawna przekonują swoich proboszczów także do weekendowych przykościelnych zbiórek makulatury, sprzętu AGD i używanej odzieży. Zbiórki takie odbyły się już m.in. w Gliwicach, Stadnikach, Bełchatowie i Lubartowie. Parafianie czyszczą mieszkania z niepotrzebnych przedmiotów, a z recyklingu zebranych materiałów udało się pozyskać znaczące kwoty na budowę studni w Czadzie. I tak, dzięki pracy wolontariuszy – najpierw przy organizowaniu akcji, a później podczas jej koordynacji, rozszerza się „Parafia z misją”, czyli kolejne dzieło Sekretariatu, umożliwiające „pomoc bez pieniędzy” i misyjne zaangażowanie parafii w Polsce.
wakacje
Kto wysłał dzieci na „Wakacje z misjami i językami”, ten wie, że obóz ten nie odbyłby się bez opiekunów i nauczycieli języka angielskiego. Każdy z nich to sercański wolontariusz, który za swoją pracę z dziećmi i młodzieżą podczas kursu nie pobiera wynagrodzenia. „Wakacje” to jedna z kilkunastu „akcji” Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów, podczas której nieodzowne staje się zaangażowanie wolontariuszy.
wolontariat zagraniczny
Sercański wolontariat misyjny zaczyna się w Polsce, jego początkiem zawsze jest długa praca na rzecz sercańskich misji tam, gdzie wolontariusz mieszka, studiuje, pracuje czy chodzi do kościoła. Niektórzy spośród naszych wolontariuszy podczas takiej pracy odkrywają w sobie pragnienie jeszcze lepszego poznania misyjnych terenów i bezpośredniej pomocy osobom, wśród których posługują sercańscy misjonarze. Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów zaprasza wówczas takie osoby kilka razy w roku do Warszawy na specjalne spotkania formacyjne. Przed wyjazdem do obcego kraju niezbędne jest bowiem zdobycie wiedzy o sytuacji Kościoła i chrześcijaństwa na miejscu, specyfice pracy misjonarza i konkretnych potrzebach w danym miejscu, na które odpowiedzieć może polski wolontariusz. Przygotowanie intelektualne i psychiczne do wolontariackiego wyjazdu idzie w parze z przygotowaniem duchowym. Drogą, którą proponuje tu Sekretariat, jest uczestnictwo w „Szkole Maryi”, czyli weekendowych sesjach rekolekcyjnych, które zawierają krótkie wykłady z teologii i dużą porcję modlitwy indywidualnej i wspólnotowej. Doświadczenie pracy misyjnej zdobyła Karolina z Buku, która jako wolontariuszka przez rok pracowała na Filipinach – uczyła języka angielskiego w przedszkolu i opiekowała się dziećmi w świetlicy w Opol w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia, w której zamieszkały ofiary tajfunu, oraz w domu Kasanag Daughters Foundation, gdzie przebywają dziewczęta wykorzystane seksualnie przez członków rodziny lub sąsiadów. Natalia i Damian z Krakowa podczas wakacyjnego wyjazdu do Albanii zajmowali się dziećmi z półkolonii. Nie dawali tym dzieciom z ubogich albańskich rodzin pieniędzy czy drogich zabawek, ale swoją obecność, uśmiech, wspólną zabawę i grupowe tańce, a na twarzach maluchów malowało się szczęście – szczęście z tego, że ktoś chce spędzać z nimi czas, że nie są pozostawione same sobie.
zbieramy pomysły
Do wyjazdu w ramach Sercańskiego Wolontariatu Misyjnego przygotowują się kolejne osoby, a ci, którzy nie chcą lub nie mogą jechać do dalekiego kraju, mogą, pozostając tam, gdzie są, oddać swoje serce sercańskim misjom. Wystarczy skontaktować się z biurem Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów w Lublinie i opowiedzieć o swoich pomysłach na wolontariackie zaangażowanie, a na pewno znajdzie się sposób, by wcielić je w życie.
ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM
Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów w Lublinie
Radzyńska 3a
20-850 Lublin
tel. 537 411 405, e-mail: biuro@zbieramto.pl