No i jaka jest ta młodzież?

 

Skiba – lider zespołu Big Cyc – w trakcie koncertu ze smutkiem mówi, że według przeprowadzonej sondy tylko dla 25% Polaków słowa takie jak wolność czy niepodległość mają jakieś znaczenie. Dla pozostałych, jak wspomina, liczy się… „kiełbasa na grilla”. Kończy te słowa, stanowiące przerwę między utworami, wezwaniem, aby nie wierzyć, że wolność i niepodległość można kupić na promocji w markecie. Kazik z Kultu w swojej najnowszej płycie zamieszcza piosenkę-modlitwę z refrenem: „Bo Twoje słowo jest prawdą”, gdzie wyraz „Twoje” nieprzypadkowo jest pisany z wielkiej litery. Tak mówią dziś ludzie już koło pięćdziesiątki, którzy choć z buntowniczymi życiorysami, zdolni byli do tego, by w życiu coś głębiej zobaczyć, przemyśleć, doświadczyć. A co z młodymi?

Od wielu lat zadajemy sobie to pytanie i od wielu lat w ramach odpowiedzi zamiast łatwego, pospolitego narzekania mamy pozytywną propozycję. Tworzymy dla nich Sercańskie Dni Młodych w Pliszczynie. W tym roku pod pliszczyńskie niebo zapraszamy od 30 czerwca do 5 lipca!

nie do wiary

Jak to jest z tą dzisiejszą młodzieżą? Z jednej strony pogłębia się proces areligijności młodych oraz ich analfabetyzm religijny. Coraz młodsi, kwestionując religijność swoich rodziców, mówią: „Jestem niewierzącym”. Obrazkowy przekaz biblijny, na którym opierała się dawna katecheza, dziś ma za dużą konkurencję. Obrazy biblijne i ewangeliczne są dziś po prostu jednymi z wielu, w kulturze dzieci i młodzieży istnieją bowiem bardziej spektakularne cuda, bohaterowie, bogowie. Katecheta, nawet jeśli umie w miarę dogadać się z młodzieżą i poprowadzić katechezę, na której młodzi chcą pracować i pytają, musi się jednak liczyć z tym, że gdy wspomni o narodzeniu Jezusa przez Maryję zawsze Dziewicę, to zostanie po prostu wyśmiany. Nikt dziś nie uwierzy, że nigdy w życiu nie zapaliłeś papierosa…

pliszczyński klimat

Tak właśnie się dzieje i pewnie nie jest z tego powodu lekko, więc tym bardziej przygotowywanie SDM-u stanowi inspirujące wyzwanie. Jak trafić do młodych? Co im zaproponować? Przyjaźń, radość, czas, wiele uśmiechniętych twarzy księży, sióstr, animatorów, ale przede wszystkim rówieśników. Kaplica w domu zakonnym wciśnięta w hałas ośmiusetosobowej wioski młodych, a jednak pełna ciszy. Uśmiech i kojące spojrzenie ks. Kazimierza Dadeja SCJ oraz dla odmiany wulkan energii w postaci ks. Bartka Króla SCJ. Może dobrym świadectwem będą umundurowane służby porządkowe z ks. Grześkiem Gąkiewiczem SCJ na czele i młodzież z Ruchu Sercańskiej Młodzieży. Adoracja, modlitwa, Eucharystia, kaznodzieje, którzy prowokują czasem do śmiechu, a czasem do łez (na SDM-ie często łzy wypływają prosto z żałującego serca). Jak co roku będą warsztaty, na których można wybrać to, co lubi się robić, i praca w grupach, w czasie której na początku sami nieznajomi z czasem stają się znajomymi choćby za jeden uśmiech i rozmowę w oczekiwaniu na prysznic. Taki jest SDM, który co roku proponujemy młodym na początek wakacji, aby dobrze je zacząć.

Gdy wspomniani na początku Skiba i Kazik wyśpiewali swoje przesłanie do młodych, ci odpowiedzieli im „tak”. Zatem nie jest prawdą, że dzisiejsi młodzi nie czują wartości, nie potrafią dostrzec i docenić tego, co jest ważne. Ojciec Adam Szustak, dominikanin, wprowadzi nas w tym roku w tematykę: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie…”. Hasło to jest bowiem motywem przewodnim tegorocznego spotkania. Wspomnieniem o prześladowanych za wiarę, Polskę i sprawiedliwość będzie projekcja filmu Popiełuszko. Wolność jest w nas i spotkanie z Adamem Woronowiczem, aktorem odgrywającym w nim główną rolę. W tym samym nurcie wspomnień o prześladowanych wystąpi Tadek Firma Solo, znany z płyt Niewygodna prawda i Burza 2014. Kolejnym gościem SDM-u będzie poseł John Godson, który z perspektywy mieszkańca kontynentu afrykańskiego będzie mówił o swoim „odnalezieniu się” w Polsce. Przybliży nam też świat Afryki pełen prześladowań, które znamy jedynie z telewizyjnych relacji.

bal szczęśliwych

Wielkim, radosnym podsumowaniem ostatnich 9 lat będzie „Bal wszystkich (prawie) błogosławionych”, który poprowadzą animatorzy z Projektu Wodzirej. Czekamy na was, młodych, i tak dla was przygotujemy wszystko, aby dni spędzone w Pliszczynie były jednymi z piękniejszych w waszym życiu. A jeśli twoje lata młodości już minęły i na SDM wybrać się nie możesz, wesprzyj nas modlitwą w tych dniach i powiedz o naszej inicjatywie tym, dla których będzie to nie tylko dobry początek wakacji, ale i spotkanie z Bogiem, który przemienia całe życie.

Avatar

Author: ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.