20 domów i przedszkole dla ofiar tajfunu na Filipinach, 4862 posiłki dla dzieci ze świetlic przyparafialnych z dzielnicy nędzy w urugwajskim Montevideo, trwające budowy przychodni Jana Pawła II w Kongo i kościoła na Filipinach, bilety na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, ponad pół miliona złotych uzyskanych m.in. ze zbiórek srebrnego i złotego złomu, elektrośmieci, bilonu zagranicznych walut, kasztanów… Oto „statystyki” projektu zbieramto.pl | dla misji i środowiska, zainaugurowanego w styczniu 2013 roku przez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Projekt ten w tym roku obchodzi swoje trzecie urodziny.
Całego świata nie uda się naprawić – ale radość i motywacja do działania rosną z każdym, nawet najmniejszym „ulepszonym” kawałkiem.
kiedy „nic” zamienia się w „coś”
Ksiądz Piotr Chmielecki SCJ, pomysłodawca zbieramto.pl, tak wspomina początki działania na rzecz potrzebujących z krajów misyjnych: „Z pustego i Salomon nie naleje”. Trudno polemizować z mądrością tego przysłowia, jednakże historia projektu zbieramto.pl i zbiórki 140 kg srebra i kilograma złota zaczęła się właśnie od pustego… serca. A konkretnie od nieregularnego krzyżyka sercańskiego, który takie wycięte serce w sobie zawiera. Pragnęliśmy, aby krzyżyki sercańskie trafiły do szerszego grona odbiorców, stając się nie tylko symbolem identyfikującym charyzmat Zgromadzenia Księży Sercanów, ale także cegiełkami wspierającymi dzieła misyjne w różnych zakątkach świata. Przejście od koncepcji do praktyki wymagało zmierzenia się z konkretnym wyzwaniem: oprócz szlachetnego celu potrzebny był… szlachetny surowiec. Inspirację do „srebro na wagę złota”, flagowej akcji projektu zbieramto.pl | dla misji i środowiska, podsunął znajomy jubiler – podkreślając, że dostarczenie srebrnego złomu pozwoliłoby zredukować koszty produkcji dewocjonaliów. Premierową i zarazem eksperymentalną zbiórkę srebra ks. Piotr przeprowadził w swojej rodzinnej parafii, w Bytowie. Aktualny bilans akcji „srebro na wagę złota” to: 112 parafii w Polsce i jedna w Kanadzie, ponad 140 kg srebra, 1 kg złota, ok. 5000 rozprowadzonych srebrnych krzyżyków sercańskich – cegiełek odlewanych z podarowanego kruszcu.
Przekładając liczby na „nieruchomości”: w ramach „pomocy bez pieniędzy”, w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia na Filipinach wybudowaliśmy 20 domów i przedszkole. „Latem 2015 roku odwiedziłem mieszkańców Wioski – wspomina ks. Piotr. – Wchodząc w gościnne progi «srebrnych domów», czułem radość i wzruszenie. Nie przypuszczałem, że na 28 metrach kwadratowych, oprócz wielodzietnej rodziny może «pomieścić się» aż tyle radości i szczęścia! Dostrzeżenie małych Filipińczyków, którzy biegli popatrzeć na niewykończone przedszkole, było kolejnym potwierdzeniem, że codzienny wysiłek, wkładany w zbieramto.pl ma głęboki sens! Swoje wrażenia zawiozłem do Polski. Podzieliłem się nimi z pracownikami i wolontariuszami sercańskiego Sekretariatu Misji – m.in. «Agentkami 925», bez których rozwój «srebro na wagę złota», a zarazem upowszechnianie idei charytatywnego recyklingu nie byłyby możliwe”.
nie tylko srebro i nie tylko Filipiny
W ramach „zbieram i wspieram”, kolejnej recyklingowej inicjatywy zbieramto.pl, gromadzone są elektrośmieci. Dotychczas udało się uzbierać prawie 5 ton baterii, ponad tonę płyt CD/DVD, 60 kg telefonów komórkowych, 23 tony dużych elektrosprzętów i 8 ton metalowego złomu. Dochód z ich utylizacji jest przeznaczany na wykończenie przedszkola dla małych Filipińczyków. Dzięki zbieramto.pl, czyli „pomocy (także) bez pieniędzy”, misjami sercańskimi zainteresowało się wielu Darczyńców. Podarowali oni dziesiątki tysięcy złotych na rzecz filipińskich stypendystek Sercańskiego Domu dla Dziewcząt, wykorzystywanych fizycznie przez członków najbliższej rodziny, chorych Kongijczyków czekających na przychodnię oraz głodujących dzieci z dzielnicy nędzy w Urugwaju.
plany i wyzwania
Dynamiczne działanie i „naprawianie” kolejnych kawałeczków świata jest bardzo potrzebne. W „naszej Wiosce” wciąż brakuje dachu nad głową dla 15 rodzin. „Porwane łańcuszki, kolczyki nie do pary, pierścionki bez oczka można przesyłać drogą pocztową (na adres SMZ Księży Sercanów, ul. Radzyńska 3a, 20-850 Lublin). Warto także zainspirować zbiórką najbliższe środowisko lub… księdza proboszcza. Zapewniamy kompleksową koordynację akcji na terenie parafii. Krzyżyki sercańskie są dostępne za pośrednictwem strony internetowej www.zbieramto.pl – zakładka e-sklep” – podpowiada ks. Piotr.
Z myślą o dalszej pomocy najuboższym z krajów misyjnych zostaną zintensyfikowane zbiórki kasztanów oraz bilonu w zagranicznej walucie, który pozostaje w portfelach po turystycznych lub pielgrzymkowych wyjazdach (akcja „dobra moneta”). Po sukcesie „świątecznej EKOPOMOCY”, współorganizowanej w grudniu 2015 roku z Urzędem miasta Warszawy, podczas której warszawiacy dostarczyli 21 ton elektroodpadów, planowane są kolejne zbiórki – m.in. we współpracy z PGE oraz Lubelskim Węglem „BOGDANKA”. W 2016 roku zostanie także uruchomiony ogólnopolski projekt „szkołazmisją.pl”, łączący ekoedukację z kształtowaniem postaw dobroczynnych i świadomości misyjnej wśród uczniów.
Szczegółowe informacje na temat sercańskiego projektu są dostępne na www.zbieramto.pl.