Niech Maryja Dziewica pomoże nam naśladować Jezusa na wyznaczonej nam przez chrzest drodze wiary i miłości.
Tweet, 8 I 2017
Uczmy się od Najświętszej Maryi Panny mieć serce pokorne i zdolne przyjąć dary Boże.
Tweet, 8 XII 2016
Nie zapominajmy o pięknie! Ludzkość tak bardzo go potrzebuje.
Tweet, 10 XI 2016
Panie, Ty nam pomóż! Obdarz nas pokojem, prowadź nas do pokoju. Maryjo, Matko nasza, módl się za nami.
Tweet, 18 X 2016
Matka Boża chce przynieść nam wszystkim wielki dar, którym jest Jezus; a z Nim przynosi nam Jego miłość, Jego pokój, Jego radość.
Tweet, 8 X 2016
Różaniec to modlitwa, która zawsze towarzyszy mojemu życiu; jest to też modlitwa ludzi prostych i świętych… to modlitwa mojego serca.
Tweet, 7 X 2016
Przebaczenie Kościoła musi być równie hojne, jak przebaczenie Jezusa na krzyżu i Maryi z Nim zjednoczonej.
Tweet, 14 IX 2016
Prośmy Maryję, naszą Matkę, by nam pomogła modlić się z pokorą serca.
Tweet, 14 VIII 2016
Maryja nie zostawia nas samymi. Matka Chrystusa i Kościoła jest z nami zawsze. Także Maryja, w pewnym sensie, podziela tę podwójną kondycję. Oczywiście weszła Ona raz na zawsze do chwały nieba. Nie oznacza to jednak, że jest od nas daleko, że jest od nas oddzielona. Wręcz przeciwnie: Maryja nam towarzyszy, walczy wraz z nami, wspiera chrześcijan w walce z siłami zła. Modlitwa wraz z Maryją, zwłaszcza różaniec, słuchajcie dobrze – różaniec – czy codziennie modlicie się na różańcu? Nie wiem? Czy aby na pewno? Modlitwa wraz z Maryją, a zwłaszcza różaniec ma także ten wymiar „zmagania”, to znaczy walki, modlitwy, która wspiera w walce ze złym i jego wspólnikami. Także różaniec wspiera nas w tych zmaganiach.
Homilia podczas Mszy św. przed Pałacem Apostolskim w Castel Gandolfo
15 VIII 2013
Bardzo piękne jest to, czego uczy nas Maryja: być zawsze zjednoczeni z Jezusem. Możemy zadać sobie pytanie: czy pamiętamy o Jezusie tylko wtedy, gdy dzieje się coś złego i potrzebujmy Go, czy też nasza relacja jest stała, jest głęboką przyjaźnią, także wówczas, kiedy idzie o pójście za Nim drogą krzyża?
Fragment papieskiej katechezy
23 X 2013
Maryja jest Matką Boga, który przebacza, który daje przebaczenie i dlatego możemy powiedzieć, że jest Matką przebaczenia. Słowo „przebaczenie” tak niezrozumiałe dla świata jest najprawdziwszym owocem wiary chrześcijańskiej. Kto nie umie przebaczać, ten jeszcze nie poznał pełni miłości. I tylko ten, kto naprawdę kocha, może dojść do przebaczenia, zapominając doświadczoną obrazę. U stóp krzyża Maryja widzi swego Syna, który ofiarowuje się całkowicie i w ten sposób pokazuje, co znaczy kochać jak kocha Bóg. W tym momencie słyszy słowa Jezusa, które wyrosły prawdopodobnie z tego, czego Ona sama Go uczyła w dzieciństwie: „Ojcze, wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. W tym momencie Maryja stała się dla nas wszystkich Matką przebaczenia. Ona sama za przykładem Jezusa i z pomocą Jego łaski jest w stanie przebaczyć tym, którzy zabijają Jej niewinnego Syna.
Homilia wygłoszona podczas Mszy św. w Santa Maria Maggiore w Rzymie
1 I 2016
Wszyscy jesteśmy niezbędni, szczególnie ci, którzy normalnie się nie liczą, gdyż nie są „na miarę okoliczności” lub „nie wnoszą koniecznego kapitału” do ich budowania. Sanktuarium Boga to życie Jego dzieci, wszystkich i w każdym położeniu, zwłaszcza młodzieży bez przyszłości, narażonej na niezliczone sytuacje bolesne i ryzykowne, jak też życie osób starszych, nie mających uznania i zapomnianych w tak wielu zakątkach. Sanktuarium Boga to nasze rodziny, które potrzebują niezbędnego minimum, aby mogły się utworzyć i utrzymać. Boże sanktuarium to oblicze tak wielu ludzi, których spotykamy na naszych drogach.
Papież podczas pielgrzymki do Meksyku, Guadalupe
14 II 2016
Tutaj, na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie, Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas, czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach. Jako Matka rodziny chce nas strzec razem. Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności. Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli.
Homilia wygłoszona na Jasnej Górze podczas pielgrzymki do Polski
28 VII 2016
Matki są najsilniejszym antidotum na nasze skłonności indywidualistyczne i egoistyczne, na nasze zamknięcia i apatie. Społeczeństwo bez matek byłoby nie tylko społeczeństwem zimnym, ale społeczeństwem, które straciłoby serce, które utraciłoby zmysł rodzinny.
Homilia podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra w Rzymie
1 I 2017