Kościół nie jest od robienia kariery

Nie można kochać tylko wtedy, kiedy się to „opłaca”; miłość wyraża się właśnie poza progiem opłacalności, kiedy daje się wszystko bez ograniczeń.

19 XI 2018

Nie idź za Jezusem tylko wtedy, gdy to ci odpowiada, ale szukaj Go każdego dnia: znajdziesz w Nim Boga zawsze kochającego, sens życia oraz siłę do dawania siebie.

16 XI 2018

Uważajmy na niebezpieczeństwo bycia bardziej aktorami niż świadkami. Jesteśmy wezwani do bycia żywą pamiątką Pana.

13 X 2018

Co jest gorsze: łatwo rozpoznawalny demon, który kusi do grzechu tak, że się wzbraniasz przed nim, czy demon inteligentny, który mieszka w tobie i zawładnął tobą duchem światowości?

12 X 2018

Jezusowi nie odpowiada się zgodnie z kalkulacjami i modami chwili, ale ciągłym życiowym „tak”.

12 V 2018

Sprawujesz władzę? Bądź świętym, walcząc o dobro wspólne i wyrzekając się swoich interesów osobistych.

9 IV 2018


Droga służby jest najskuteczniejszym antidotum przeciwko chorobie poszukiwania miejsc w pierwszym rzędzie, to lekarstwo dla karierowiczów. Poszukiwanie pierwszych miejsc zaraża wiele środowisk i nie oszczędza nawet chrześcijan, Ludu Bożego i hierarchii kościelnej. Dlatego jako uczniowie Chrystusa przyjmujemy Ewangelię jako wezwanie do nawrócenia, by z odwagą i wielkodusznością głosić świadectwo Kościoła, który pochyla się do stóp ostatnich, by służyć im z miłością i prostotą.

Podczas modlitwy Anioł Pański

21 X 2018

Karierowiczostwo w Kościele to znak, że nie wiemy, czym jest ewangelizacja, gdzie ten, który rozkazuje, musi być jak ten, co służy. Możemy głosić dobre rzeczy, ale bez służby nie jest to głoszenie, wydaje się, ale nie jest. Ponieważ Duch nie tylko prowadzi cię do głoszenia prawdy Bożej i życia Pana, ale prowadzi cię również do braci, sióstr, aby im służyć. Służba. Nawet w rzeczach małych. To straszne, gdy pojawiają się ewangelizatorzy, którzy chcą być obsługiwani i żyją, aby im służono. To jest okropne. Będą oni jak książęta ewangelizacji.

Podczas Mszy Świętej w domu św. Marty

11 VI 2018

Jezus mówi, że nie można służyć dwóm panom – Bogu i pieniądzom, a kiedy duszpasterz jest przywiązany do pieniędzy, wywołuje zgorszenie. Ludzie gorszą się księdzem przywiązanym do pieniędzy. Każdy pasterz Kościoła musi postawić sobie pytanie: „Czy pieniądze są moim przyjacielem?”. Skandalem jest też duszpasterz karierowicz. Próżność popycha go do tego, żeby wdrapywać się po szczeblach kariery w górę, zamiast być cichym i pokornym, a to cichość i pokora pomagają, żeby być blisko ludzi. Czy też ksiądz, który czuje się panem i wszystkim rozkazuje, jest wyniosły, zamiast być pasterzem, który służy ludowi Bożemu.

Podczas Mszy Świętej w domu św. Marty

13 XI 2017


Księża karierowicze to plaga. Kiedy upada majątek instytutu zakonnego, kiedy traci on majątek, to ja mówię: „Dzięki, Panie”, bo od tego momentu będą szli po drodze nadziei. (…) Pieniądze są ruiną dla życia konsekrowanego; kiedy instytut zakonny zaczyna inkasować pieniądze, Pan jest tak dobry, że posyła tam złego ekonoma, który doprowadza do bankructwa, to łaska.

Podczas wizyty w Bolonii

1 X 2017

Na drodze, którą nakazuje nam iść Jezus, regułą jest służba. Największym jest ten, kto najbardziej służy, najbardziej pomaga innym, a nie ten, co się chełpi, dąży do władzy, pieniędzy, chwały… Tacy ludzie nie są wielcy. To właśnie przydarzyło się apostołom, a także mamie Jana i Jakuba, i ta historia powtarza się codziennie w Kościele, w każdej wspólnocie. „Kto z nas jest największy? Kto rządzi?”. Ambicje. W każdej wspólnocie, parafii czy instytucji jest to chęć zrobienia kariery, posiadania władzy. (…) Warto pomyśleć o tych wszystkich sytuacjach, kiedy widzieliśmy to w Kościele, a niejednokrotnie sami tak czyniliśmy, i prosić Pana, aby nas oświecił, tak byśmy zrozumieli, że miłość do świata, czyli do tego ducha światowości, jest nieprzyjacielem Boga.

Podczas Mszy Świętej w domu św. Marty

17 V 2016

W Kościele istnieją karierowicze! Jest ich wielu, pukających do Kościoła, aby awansować… Ale jeśli lubisz się wspinać, jedź na północ Włoch i zostań alpinistą: to jest zdrowsze! Nie przychodź do Kościoła, żeby wspinać się i robić karierę! A Jezus gani tych wspinaczy, którzy pragną władzy (…). Są w Kościele ludzie, którzy idą za Jezusem z próżności, żądzy władzy i pieniędzy. Niech Pan da nam łaskę, byśmy szli za Nim jedynie z miłości.

Podczas Mszy Świętej w domu św. Marty

5 V 2014

Także we wspólnotach chrześcijańskich są karierowicze. Udają, że wchodzą do niej, ale to złodzieje i zbóje okradający Jezusa z chwały. (…) To byłaby religia jak ze sklepu. Ja dam ci chwałę, a ty dasz ją mnie.

Podczas Mszy Świętej w domu św. Marty

22 IV 2013

Papież Franciszek

Author: Papież Franciszek

Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. Do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) wstąpił 11 marca 1958 roku, a 13 grudnia 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie. 13 marca 2015 roku został wybrany 266. biskupem Rzymu, jako pierwszy jezuita i Argentyńczyk. Również jako pierwszy przyjął imię Franciszek.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.