Nie można kochać tylko wtedy, kiedy się to „opłaca”; miłość wyraża się właśnie poza progiem opłacalności, kiedy daje się wszystko bez ograniczeń.
19 XI 2018
Nie idź za Jezusem tylko wtedy, gdy to ci odpowiada, ale szukaj Go każdego dnia: znajdziesz w Nim Boga zawsze kochającego, sens życia oraz siłę do dawania siebie.
16 XI 2018
Uważajmy na niebezpieczeństwo bycia bardziej aktorami niż świadkami. Jesteśmy wezwani do bycia żywą pamiątką Pana.
13 X 2018
Co jest gorsze: łatwo rozpoznawalny demon, który kusi do grzechu tak, że się wzbraniasz przed nim, czy demon inteligentny, który mieszka w tobie i zawładnął tobą duchem światowości?
12 X 2018
Jezusowi nie odpowiada się zgodnie z kalkulacjami i modami chwili, ale ciągłym życiowym „tak”.
12 V 2018
Sprawujesz władzę? Bądź świętym, walcząc o dobro wspólne i wyrzekając się swoich interesów osobistych.
9 IV 2018
Droga służby jest najskuteczniejszym antidotum przeciwko chorobie poszukiwania miejsc w pierwszym rzędzie, to lekarstwo dla karierowiczów. Poszukiwanie pierwszych miejsc zaraża wiele środowisk i nie oszczędza nawet chrześcijan, Ludu Bożego i hierarchii kościelnej. Dlatego jako uczniowie Chrystusa przyjmujemy Ewangelię jako wezwanie do nawrócenia, by z odwagą i wielkodusznością głosić świadectwo Kościoła, który pochyla się do stóp ostatnich, by służyć im z miłością i prostotą.
Podczas modlitwy Anioł Pański
21 X 2018
Karierowiczostwo w Kościele to znak, że nie wiemy, czym jest ewangelizacja, gdzie ten, który rozkazuje, musi być jak ten, co służy. Możemy głosić dobre rzeczy, ale bez służby nie jest to głoszenie, wydaje się, ale nie jest. Ponieważ Duch nie tylko prowadzi cię do głoszenia prawdy Bożej i życia Pana, ale prowadzi cię również do braci, sióstr, aby im służyć. Służba. Nawet w rzeczach małych. To straszne, gdy pojawiają się ewangelizatorzy, którzy chcą być obsługiwani i żyją, aby im służono. To jest okropne. Będą oni jak książęta ewangelizacji.
Podczas Mszy Świętej w domu św. Marty
11 VI 2018
Jezus mówi, że nie można służyć dwóm panom – Bogu i pieniądzom, a kiedy duszpasterz jest przywiązany do pieniędzy, wywołuje zgorszenie. Ludzie gorszą się księdzem przywiązanym do pieniędzy. Każdy pasterz Kościoła musi postawić sobie pytanie: „Czy pieniądze są moim przyjacielem?”. Skandalem jest też duszpasterz karierowicz. Próżność popycha go do tego, żeby wdrapywać się po szczeblach kariery w górę, zamiast być cichym i pokornym, a to cichość i pokora pomagają, żeby być blisko ludzi. Czy też ksiądz, który czuje się panem i wszystkim rozkazuje, jest wyniosły, zamiast być pasterzem, który służy ludowi Bożemu.
Podczas Mszy Świętej w domu św. Marty
13 XI 2017
Księża karierowicze to plaga. Kiedy upada majątek
instytutu zakonnego, kiedy traci on majątek, to ja mówię: „Dzięki, Panie”, bo
od tego momentu będą szli po drodze nadziei. (…) Pieniądze są ruiną dla życia
konsekrowanego; kiedy instytut zakonny zaczyna inkasować pieniądze, Pan jest
tak dobry, że posyła tam złego ekonoma, który doprowadza do bankructwa, to
łaska.
Podczas wizyty w Bolonii
1 X 2017
Na drodze, którą nakazuje nam iść Jezus, regułą jest służba. Największym jest ten, kto najbardziej służy, najbardziej pomaga innym, a nie ten, co się chełpi, dąży do władzy, pieniędzy, chwały… Tacy ludzie nie są wielcy. To właśnie przydarzyło się apostołom, a także mamie Jana i Jakuba, i ta historia powtarza się codziennie w Kościele, w każdej wspólnocie. „Kto z nas jest największy? Kto rządzi?”. Ambicje. W każdej wspólnocie, parafii czy instytucji jest to chęć zrobienia kariery, posiadania władzy. (…) Warto pomyśleć o tych wszystkich sytuacjach, kiedy widzieliśmy to w Kościele, a niejednokrotnie sami tak czyniliśmy, i prosić Pana, aby nas oświecił, tak byśmy zrozumieli, że miłość do świata, czyli do tego ducha światowości, jest nieprzyjacielem Boga.
Podczas Mszy Świętej w domu św. Marty
17 V 2016
W Kościele istnieją karierowicze! Jest ich wielu, pukających do Kościoła, aby awansować… Ale jeśli lubisz się wspinać, jedź na północ Włoch i zostań alpinistą: to jest zdrowsze! Nie przychodź do Kościoła, żeby wspinać się i robić karierę! A Jezus gani tych wspinaczy, którzy pragną władzy (…). Są w Kościele ludzie, którzy idą za Jezusem z próżności, żądzy władzy i pieniędzy. Niech Pan da nam łaskę, byśmy szli za Nim jedynie z miłości.
Podczas Mszy Świętej w domu św. Marty
5 V 2014
Także we wspólnotach chrześcijańskich są karierowicze. Udają, że wchodzą do niej, ale to złodzieje i zbóje okradający Jezusa z chwały. (…) To byłaby religia jak ze sklepu. Ja dam ci chwałę, a ty dasz ją mnie.
Podczas Mszy Świętej w domu św. Marty
22 IV 2013