Dobrze, że ksiądz przyszedł. Spotkanie 8.

Wakacje to dla wielu z nas okres odpoczynku. Zazwyczaj czas ten szybko nam mija, warto więc zastanowić się nad tym, jak go owocnie przeżyć. Niejednokrotnie decydujemy się wykorzystać urlopowe dni na pogłębienie naszej więzi z Bogiem, a jedną z wybieranych przez nas form są pielgrzymki do różnych sanktuariów i miejsc świętych. Rok Jubileuszowy szczególnie zachęca nas do tego, proponując zwłaszcza miejsca związane z życiem Jezusa i działalnością apostołów. Przy czym chodzi tu nie tyle o poznanie pięknych zabytków, a przede wszystkim o zyskanie łaski jubileuszowego odpustu.

Zapewne wielu z nas wybiera się na jakąś zagraniczną pielgrzymkę, jednak zdecydowana większość, pomimo szczerych pragnień, nie będzie mieć takich możliwości. W takim wypadku Kościół proponuje nam nawiedzenie jednej z wyznaczonych w każdej diecezji świątyń, aby tam zyskać odpust jubileuszowy.

Jest jeszcze inny rodzaj pielgrzymki, o którym mówią rozporządzenia Stolicy Apostolskiej. Chodzi mianowicie o zainteresowanie się ludźmi będącymi w potrzebie lub przeżywającymi różne trudności życiowe. Odwiedzając ich, udajemy się niejako z pielgrzymką do Chrystusa obecnego pośród nich.

Gdy rozejrzymy się wokół siebie, z pewnością zauważymy wielu chorych, niepełnosprawnych, więźniów czy samotnych, niedołężnych starszych osób. W tych ludziach żyje cierpiący i opuszczony Jezus, oczekujący naszego zainteresowania i konkretnej pomocy. Zanim więc podejmiemy decyzję o dalekiej i kosztownej podróży, przyjdźmy z pomocą tym potrzebującym braciom. Zwiąże nas ona jeszcze bardziej z Jezusem, który dla nas stał się ubogim, aby nas ubóstwem swoim ubogacić (por. 2 Kor 8,9).

Avatar

Author: ks. Marek Romańczyk SCJ

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.