Bogaci Bogiem

 

Jak to jest, że autor Pierwszej Księgi Kronik stwierdza: „Bogactwo i chwała od Ciebie pochodzą” (29,12), a tym, którzy stają się bogaci trudniej dostać się do królestwa niebieskiego niż wielbłądowi przecisnąć się przez ucho igielne (por. Mt 19,23-24)? Dlaczego owo bogactwo raz będzie Bożym darem, a innym razem stanie się dla nas przekleństwem? Albo inaczej: jak do niego podejść, by zamiast odcinać od Dawcy, mogło nas do Niego zbliżyć? Rzeczywiście Bóg patrzy na nie nieco inaczej… Jak? Pragmatycznie, a nie zachowawczo. Otóż Bóg odbudowuje święte miasto, używając właśnie bogactw: drogie kamienie, minerały, perły stają się materiałem budowlanym, złoto jak szkło przeźroczyste wypełnia rynek (por. Ap 21,18-21). My bogactwa bardziej niż używać i dzielić się, kumulujemy na czarną godzinę. „Głupcze – mówi Bóg do nowobogackiego marzyciela o powiększonych spichlerzach – jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie (…). Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga” (Łk 12,20-21).

Bogactwo przed Bogiem to pomysł na najnowszy numer „Czasu Serca”, który trzymasz w ręku. Chcieliśmy przedstawić coraz mocniej rozwijające się w polskim Kościele Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, które animują właśnie księża sercanie. Inspiracją były słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Legnicy w 1997 roku: „Zwracam się tu przede wszystkim do tych braci w Chrystusie, którzy zatrudniają innych. Nie dajcie się zwieść wizji natychmiastowego zysku kosztem innych. Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie eucharystycznego Chleba stanie się dla was oskarżeniem”. Słowom nie pozwolił upaść na drogę Marek Świeży, podkrakowski przedsiębiorca, który trafił właśnie do sercanów w Stadnikach. Dziś duszpasterstwo „Talent” organizuje każdego roku blisko 100 spotkań różnego rodzaju: spotkania robocze, pielgrzymki, rekolekcje, internetowe konferencje na żywo. Po co istnieją? Kim są? Jakie są ich najprawdziwsze cele? Odwiedziliśmy kilkoro przedsiębiorców osobiście zaangażowanych w to dzieło, by nie tylko pokazać, czym jest duszpasterstwo „Talent”, ale także uświadomić, że przedsiębiorczość drzemie w każdym z nas.

Chciałbym również zaprosić na kolejną edycję rekolekcji „Czasu Serca” do kluczborskiego klasztoru. Czeka nas weekend w ciszy z medytacjami nad Biblią metodą lectio divina i wspaniałą klasztorną kuchnią. Tegoroczne rekolekcje odbędą się w majowy weekend 23-25 maja. Szczegóły spotkania w kolejnym numerze „Czasu Serca” lub już dziś pod numerem telefonu: 12 290 52 98 czy adresem: rekolekcje@czasserca.pl.

ks. Radosław Warenda SCJ

Author: ks. Radosław Warenda SCJ

Człowiek, chrześcijanin, sercanin, ksiądz. W takiej, a nie odwrotnej kolejności, choć to ostatnie przenika aż do początku. Dzieciństwo spędziłem w Sosnowcu, młodość zakonną w Stopnicy i Stadnikach. A pierwsze kapłańskie kroki w lubelskiej parafii Dobrego Pasterza i Społecznych Szkołach im. Klonowica, też w Lublinie. Niegdyś studiowałem na Gregorianie, a później w latach 2011-2015 byłem redaktorem naczelnym "Czasu Serca". Dziś pracuję w kurii generalnej w Rzymie. Z zabranych ze sobą książek wziąłem wszystkie Tomáša Halíka.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.