10 zasad mądrego wychowania

 

„Nie ulega wątpliwości, że dzieci noszą w sobie pewien potencjał, który może się rozwinąć lub zostać zmarnowany” – pisze we wstępie swojej książki José Ramón Ayllón, hiszpański pisarz, autor m.in. poczytnych powieści dla młodzieży i doświadczony wychowawca. Wszyscy rodzice, opiekunowie i nauczyciele zgodzą się z nim, że wychowanie jest ważną inwestycją – przecież dzieci są przyszłością ludzkości. Wszyscy chcą spełnić swoje nauczycielskie zadanie dobrze – skąd zatem tyle problemów wychowawczych?

Jak wychowywać mądrze? – pytanie, które jest punktem wyjścia 10 zasad mądrego wychowania (książkę tę możemy zakwalifikować jako poradnik), dobrze już znamy. José Ramón Ayllón proponuje nam, byśmy w poszukiwaniu odpowiedzi na nie przyjrzeli się najpierw człowiekowi, uświadomili sobie jego złożoną naturę. Bo bez odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek, nie będziemy wiedzieć, jak mamy go wychowywać. A problem w tym, że często sami dorośli nie znają siebie. Być może ktoś zaprotestuje – ale gdy przypomnimy sobie, jak często sami miewamy wątpliwości, może łatwiej będzie nam zrozumieć miotania młodych, poznających dopiero prawa rządzące światem.

Co proponuje autor do pomocy w tej przygodzie, którą jest poznawanie i wychowywanie? Sięganie do mądrych przykładów filozofów, myślicieli i klasyków literatury, licznie w książce przywoływanych. Nie obawiajmy się jednak zbyt poważnego czy pouczającego tonu ani skupienia na pesymistycznych diagnozach. Jak zapewnia autor, jego książka jest w założeniu optymistyczna i nieraz podczas lektury na twarzach czytelników pojawi się uśmiech. Opowie nam więc dość lekko o poważnych sprawach. Przypomni o tajemnicy ludzkiej natury, przywołując Arystotelesa; zwróci uwagę na rolę odpowiedniego postrzegania uczuć na przykładzie nastolatki Anne Frank; sięgając do literatury i filmu, da nam do myślenia o rodzinie, autorytecie; mówiąc głosem nastolatka, podkreśli, jak ważna jest sztuka słuchania i umiejętność powstrzymania się choć na chwilę od pouczania latorośli. Na koniec autor przypomni nam, że nic w życiu nie przychodzi bez wysiłku – jeśli zatem chcemy osiągnąć w wychowaniu dobre rezultaty, musimy zawsze zaczynać od siebie i… nie tracić poczucia humoru.

10 zasad mądrego wychowania to książka napisana lekko, jasno i klarownie prezentująca myśl autora, który z wielką swobodą przywołuje np. Platona czy C.S. Lewisa. W każdym z dziesięciu rozdziałów poruszających ważne zagadnienia – m.in. rodzina, sumienie, uczucia, autorytet – autor przedstawia refleksje własne i cudze: eksperta, który zagadnienie dokładnie „przepracował”, oraz przykład z literatury czy filmu. Te ostatnie zwłaszcza okażą się bardzo przydatne dla nauczycieli – mogą posłużyć za wskazówkę, do jakich rozmów sprowokują na lekcjach chociażby postaci Makbeta, Don Kichota czy bohaterowie Odysei. Są tu i typowo poradnikowe ujęcia ważnych kwestii – w punktach, do szybkiego przypomnienia czy wynotowania. Wszystko to powoduje, że 10 zasad mądrego wychowania to publikacja do wielokrotnego użytku – autorowi udało się bowiem „napisać książkę prostą i bezpośrednią, która będzie praktyczną pomocą dla rodziców i nauczycieli”.

José Ramón Ayllón, 10 zasad mądrego wychowania, Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON, Kraków 2015

Do nabycia na www.wydawnicywo.net.pl lub dzwoniąc na numer 12 290 52 92.

Cena regularna 32 zł. Zamów telefonicznie, a otrzymasz rabat Czytelnika „Czasu Serca” 22% i kupisz książkę w specjalnej cenie 25 zł.

Avatar

Author: Monika Ślizowska

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.